Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekir Coşkun: Apo festivali...

Bekir COŞKUN

Yine cılkı çıktı mı?..

Apo'nun idam kararı açıklanır açıklanmaz, anlaşılan daha önceden hazırlanmış birkaç folklor ekibi yan yandan fırlıyorlar ortaya.

Davulcu-zurnacı da fırlıyor...

Meydandaki herkes başlıyor oynamaya...

Türk bayrağından tişört giymiş avukatlar, bizim medyanın götürüp mezar taşının başında ağlattırdığı asker elbisesi giydirilmiş çocuklara karışıyor.

‘‘Durun... Cellat kalmamış, cellat bulamıyorlar...’’ haberi, göbek atmaları bir an olsun aksatırken, elinde hazır düğümlü iple oynamaya başlayan birisi umut veriyor.

Avukatlar da başlıyor oynamaya.

Kaymakam da...

*

Bu görüntüler artık yeter.

Dünya televizyonları, PKK'nın öldürdüğü çocuk görüntüleri yerine bu kez elinde düğümlü iple oynayanları göstermeye başladılar.

Bu üslup bize yakışmıyor.

Türk geleneğinin mağrur, ağırbaşlı, kendinden emin, sululuktan uzak tavrı ne oldu dersiniz?..

Dünya televizyonları, ölüm kararı karşısında çiftetelli çalan davul-zurnacıyı, ya da elinde düğümlü iple göbek atanları göstermek yerine, keşke şehit oğlunun artık huzurlu ruhu için yanağındaki yaşları silen bir mağrur anayı gösterselerdi.

Daha iyi olmaz mıydı?..

*

Türkiye, teröristin yargılanması aşamasında büyük devlet olduğunu gösterdi.

Karar sonrası ‘‘Ölüm cezası vermek kolay bir şey, iyi bir şey de değil. Ben idama karşıyım, ama yasalarımızda varsa uygulamak zorundayız’’ diyen bir yargıçtan, 284 yabancı gazetecinin izlediği bir duruşmaya kadar.

Bu ülke çağdaşlığını sergiledi.

Ancak; Türk ağırbaşlılığından çok, bir gelişmemiş Arap ülkesindeki ilkel ölüm şenlikleri gibi görüntülerle bunu gölgelemek niçin?..

Niçin; çekip giderken dahi Apo'nun bu ülkenin aleyhine propaganda yapmasına izin verilecek?..

*

Bence artık şehit ailelerini kullanmak da yeter. Elde düğümlü iple meydanlarda göbek atmak da yeter.

Ölüm dansları da...

Apo festivali de...

Ölüm şenlikleri de...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI