Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? 7000 bekçi alımı ne zaman yapılacak?

  Hürriyet Haber
  02.05.2017 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Bekçi alımı başvuru işlemleri için süreç devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde 700 civarında bekçi için alım başvurusu açan Emniyet Genel Müdürlüğü, Valiliklerle birlikte ikinci alım için harekete geçti. Toplam 7000 bekçi alımı yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü, daha önce belirtilen bölgelerde ihtiyaca göre dağıtım yapacak. Peki, bekçi alımı başvurusu ve şartları nelerdir? İşte, birçok gencin merak ettiği konunun detayları

  Bekçi alımı başvuru işlemi için geri sayım kaldığı yerden devam ediyor. Yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılacağı duyurulan 7000 bekçi alımı, birçok vatandaş için umut kapısı olacak. Valilikler ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün belirlediği 7000 bekçi alımı başvurusu, valilikler üzerinden alınacak. Peki, 7000 bekçi alımı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  BEKÇİ ALIMI BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

  Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemelerin yapılmasını içeren ve Resmi Gazetede yayımlanan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. 

  7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek. Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri için bekçi alımı yapılacak.

  Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 690 sayılı KHK’yla gerçekleştirilen yapısal düzenlemelere göre; göçmen kaçakçılığı suçların işlenmesinde kullanılan araçlara el konulması uygulaması yeniden düzenlenerek, toplam yolcu sayısının göçmen olması ve aynı suçun işlenmesinde kullanılması halinde araca al koymanın önü açıldı.

  Köy ve mahalle muhtarlarının görevlerine dayalı sigortalıklarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin il özel idareleri veya valiliğe bağlı yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi; sosyal güvenlik primlerinin karşılığının her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine konulması ve yılı içinde söz konusu bütçeden il özel idare ve yatırım izleme koordinasyon başkanlıkları bütçelerine aktarılması öngörüldü.

  Alımla ilgili detaylı bilgilerin, hafta içerisinde adaylarla paylaşılması bekleniyor.

  Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir 7000 bekçi alımı ne zaman yapılacak

  GÜVENLİK KORUCULARININ SİGORTA PRİMLERİ, VALİLİKLERCE ÖDENECEK

  Güvenlik korucularının ilgili primlerinin sigortalı ve işveren hissesinin tamamının valiliklerce ödenmesi hüküm altına alındı. Bununla birlikte sigortalılarla güvenlik korucuları arasında eşitliğin sağlanması amaçlandı.
  Çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. Bütçe kanunları ve diğer kanunlarla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) tanınan mali muafiyet hükümleri Jandarma Genel Komutanlığı için de geçerli olacak.

  BEKÇİ ALIMI İÇİN ŞARTLAR NELER?

  İlanın yayımlandığı ilde en az bir senedir ikamet ediyor olmak
  Boy - kilo belirlenmiş oranlarda olmak
  Sağlık sorunu olmamak
  Fiziğinde kusur olmamak
  Lise mezunu olmak

  Yukarıda ki şartlar genel olarak bekçi alımlarında aranmakta olan şartlar arasında yer almaktadır. 7 bin kişilik alım ilanının yakın zamanda yayımlanması beklenmekte olup ilanın duyurulmasının ardından detaylı bilgileri haberimizden edinebilirsiniz.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı