Gündem Haberleri

  Bekaret kontrolü alt komisyonda

  Ankara
  21.04.2004 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Kadın onurunu ayaklar altına alan bekaret kontrolü uygulaması, sonunda Türk Ceza Yasa Tasarısı'nı görüşmek için oluşturulan TBMM Adalet Alt Komisyonu'nun gündemine geliyor.

  Türk Ceza Yasa Tasarısı'na son şeklini veren TBMM Adalet Alt Komisyonu, görüşmelerin son haftasında kadın örgütlerinin yoğun baskısı üzerine bekaret kontrolü konusunu görüşmeyi benimsedi.

   

  Komisyon, bu hafta bekaret kontrolü uygulamasının suç olarak düzenlenmesi ve sınırlandırılması yönündeki talepleri masaya yatıracak.

   

  DELİL ÇEKİNCESİ

   

  Komisyon, bekaret kontrolünün suç olması yönünde kadınların görüşlerine hak verirken, bekaret kontrolü uygulamasının tamamen kaldırılması durumunun ise mahkemelerin delil toplamasına engel oluşturacağı kaygısını taşıyor.

  Komisyon bu nedenle, bekaret kontrolünün bazı hallerde suçun delillerini toplamak için yapıldığına dikkat çekerek, sınırlandırılması yoluna gitmeyi planlıyor.

   

  Komisyon, kimi zaman suç delillerini toplamak için hakim ya da savcıların isteği üzerine bekaret kontrollü yapılmasının önünün açılmasından yana. Düzenlemenin bu şekilde olması halinde, bekaret kontrolü ancak mağdurun isteği halinde gerçekleştirilecek.

   

  İDAREYE KESİN YASAK

   

  Komisyon, mahkemelerin delil toplama hali dışında ise bekaret testlerinin kesinlikle yasaklanmasından yanatavır koymayı benimsedi. Milli Eğitim Bakanlığı, okullar ve özel kişilerin bayanları bekaret testine zorlamasının önüne geçilmesini isteyen Komisyon, bu anlamda cezai yaptırımlar da öngörecek.

   

  KOMİSYON ÜYELERİ: "MAHKEME DIŞINDA YASAKLANMALI"

   

  TBMM Adalet Alt Komisyonu üyelerinden CHP'li Feridun Ayvazoğlu, yaptığı açıklamada, "Bekaret testine kesinlikle müsaade etmiyoruz" dedi.

  Yapılacak düzenlemede CMUK'un delil konusunu ilgilendiren bölümlerinin de değiştirilebileceğini söyleyen Ayvazoğlu, "Bekaret kontrolü ihtiyaç duyulduğunda delil toplamak için mağdurun rızası alınarak mahkemeler tarafından yapılabilsin, ancak diğer idareler ve özel kişiler bundan kesinlikle yararlanmamalı" diye konuştu.

   

  Komisyon üyelerinden CHP'li Orhan Eraslan da "Bekaret testleri, bazı hallerde suçun delillerini toplamak için yapılıyor. Kimi zaman suç delillerini toplamak için hakim ya da savcı tarafından gönderilme ihtiyacı da doğabilir. Yani yargıyı bu şekilde engeller duruma da düşürmesi de yanlış olabilir, diye düşünüyoruz. Önüne geleni teste göndermemesi doğru bir netice olur, diye de düşünüyoruz. O konuda da doğru bir düzenleme yapılması için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

   

  Kadınların rızası dışında yapılmaya devam edilen bekaret kontrolü uygulaması, kadın onurunu ayaklar altına alan ve çağdışı bir uygulama olarak tanımlanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı