Gündem Haberleri

  Bekar gençlere ithal gelin

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir ve çevresinde evlenecek kız veya para bulamayan gençler, Azerbaycan'dan gelin ithal etmeye başladılar. Kızların büyük şehirlere gitme isteği ve evlilik maliyetinin 7-8 milyar lirayı bulması yüzünden zor durumda kalan bekar erkekler, Azeri gelinleri el üstünde tutuyorlar.

  Balıesir ve çevresinde büyük bölümü Azerbaycan'dan gelen ‘ithal gelinlerin’ sayısı her geçen gün artıyor. Turizm ve zeytin diyarı Burhaniye'de son 3 ay içinde 7 genç Azerbaycan'dan gelen gelinlerle evlendi. Bölgede ithal gelinlerin sayısı 23'e ulaştı. Burhaniye Kaymakamı Ertan Yüksel, ‘‘Gençler dikkat etsin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için nikah isteyenler çıkabilir. Köy muhtarları ve gençlerimizi uyarıyorum’’ dedi.

  Yöredeki kızların büyük şehirlere gelin gitme isteği ve geleneklere göre evlilik halinde düğün masraflarının da 7-8 milyar lirayı bulması özellikle uzak dağ köylerinden Avunduk, Kuyucak, Yunuslar, Kuyumcu ve Kızıklı gençlerini uzaklara yöneltti. Bekar kalmaktan korkan delikanlılar Azerbaycan'a giderek gönüllü kızlar arasından evlenmeye başladı. Halen çok sayıda gencin Azerbaycan seferinde olduğu öğrenildi.

  ÖRNEK OLDU

  En fazla yabancı geline kucak açan Avunduk köyünün Azeri gelinle evlenen ilk damadı olan çiftçi Mustafa Dinç, bu konuda arkadaşlarına örnek oldu. Eşi Medine, 1.5 yaşındaki çocukları Ali Osman ile gıptayla bakılacak bir aile oluşturduklarını söyleyen Dinç, ‘‘Komşu Kuyucak'ta bir arkadaşım Azeri gelinle evlenmişti. Onlar Azerbaycan'a giderken beni de götürdüler. 15 gün kaldım, elim boş döndüm. İnat edip yine gittim. Medine ile tanıştım. Hep birlikte Burhaniye'ye geldik. Köyümüzde düğünle evlendik’’ dedi.

  DOLANDIRILDI, YILMADI

  Aynı köyden Hasan Hüseyin Gezer ise Azeri bir kızla evlenmek isterken dolandırılmış. Gezer, ‘‘Bazı aracılar beni bir hanımla tanıştırdı. Masraf ve altın, takı parası diye benden bugünün parasıyla 2 milyar lira aldılar. Biz düğün hazırlığı yaparken kadın parayla ortadan kayboldu. Ancak Azeri gelinlerin yöremize akını devam ediyordu. Gelenler mutlu yuva kuruyordu. Şimdiki eşim Songül'ü Azerbaycan'dan getirdim. Evliliğimiz çok iyi gidiyor. Eşim de uyum sağladı’’ diye konuştu. Songül Gezer de Azerbaycan'da çok sayıda genç kızın, Türkiye'ye gelin gitmek için gönüllü olduğunu belirterek, ‘‘Biz de oradaki yakınlarımıza, akrabalarımıza aracı olmaya başladık’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı