SİVAS HABERLERİ

Behrampaşa Hanı turizme kazandırılıyor

DHA
04.01.2018 - 14:25Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ın en önemli tarihi eserlerinden biri olmasına rağmen atıl durumda bulunan Behrampaşa Hanı'nda restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Çalışmaları Belediye Başkanı Sami Aydın yerinde inceledi.
Behram Paşa tarafından 1576 yılında yaptırılan han, günümüze kadar çeşitli amaçlarla kullanılırken 2015 yılında restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyonu tamamlandıktan sonra ‘Butik Otel’ olarak kullanılacak hanı ziyaret eden Belediye Başkanı Sami Aydın çalışmalar hakkında bilgi aldı. Restorasyon çalışmasında görev alan işçilerle yemek yedi.
Başkan Aydın, "Gerçekten mükemmel bir çalışma ortaya konmuş. Hem aslını koruyarak güzel bir çalışma yapmışlar hem de ilave fonksiyonlar katarak ayrı bir zenginlik ortaya çıkartmışlar. Tahmin ediyorum tamamlandığı zaman kendi alanındaki en güzel restorasyonlardan, en güzel örneklerden bir tanesi olacak. Burası otel olarak planlanıyor ama otel ile beraber toplantı salonları, restoranlar, kafeler, hamamlar, saunalarla genişletilmiş, zenginleştirilmiş" dedi.
Tarihi seven insanların Sivas'taki yeni adresinin Behrampaşa Hanı olacağına vurgu yapan Başkan Aydın, "Sivas'ın birçok programına ev sahipliği yapacak nitelikli, son derece yüksek vasıflı bir proje. Çok emek vermişler. Çok ciddi çalışmışlar. İyi bir proje ekibi oluşturmuşlar ve bu noktaya gelmiş. İnşallah önümüzdeki 6 ay içerisinde de tamamlanıp hizmete sunulması hedefleniyor. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür eserler ecdadın bize bıraktığı bir miras. Önemli olan böyle bir eserin yaşatılması, halkın hizmetine sunulması. Gurur verici, son derece mutluluk veren bir tabloyla karşılaştık" diye konuştu.
Proje koordinatörü Sinan Duman da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "İlimizdeki önemli değerlerden biri olan Behrampaşa Hanı’nda restorasyon çalışmalarını kısa bir süre içerisinde bitirerek bu alanı halkımızın kullanımına sunacağız" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Behrampaşa Hanı turizme kazandırılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı