Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Begüm’e darbeyi ordu engelledi

  Hürriyet Haber
  20 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2012 - 01:00

  Güney Asya’nın 160 milyon nüfuslu ülkesi Bangladeş’te “Begüm” lakaplı Başbakan Şeyh Hasina Vecid Hükümeti’ne karşı bir darbe girişimi son anda önlendi. Ordu içindeki aşırı dinci general ve subaylarca hazırlanan müdahale planı, hükümeti düşürüp, rejimi laikleştiren yasaları kaldırma hedefine yönelikti.

  BANGLADEŞ Ordusu, kendi bünyesinde yasadışı ve gizli bir şekilde hazırlanan bir darbe girişimini önlediğini açıkladı. Ordu sözcüsü Tuğgeneral Mesut Rezzak, “Orduyu kullanarak, demokratik hükümeti devirmek için hazırlanan iğrenç bir komployu ortaya çıkardık” dedi. Rezzak, bu başarısız komplo girişiminin başında, orduya sızmış “aşırı dinci subaylar” olduğunu söyledi. Komplocu iki emekli asker Yarbay İhsan Yusuf ve Binbaşı Zakir tutuklanırken, Binbaşı Ziya-ül Hak’ın kaçtığı belirtildi. Sözcü Rezzak, Binbaşı Ziya ül-Hak’ın, müdahale planı için son olarak 9 ve 10 Ocak günleri, bazı subaylara, komplonun ayrıntılarını içeren e-posta mesajları gönderdiğini ifade etti.
  Babasını öldürmüşlerdi
  2009 yılı başından bu yana ülkeyi yöneten Şeyh Hasina Vecid Hükümeti, geçtiğimiz Haziran ayında, ülke rejiminin laiklik vurgusunu arttıracak değişikliklere gitmiş, bu reformlar, Bangladeş’in aşırı dinci siyasi çevrelerinin büyük tepkisine neden olmuştu. 1971 yılında Pakistan’dan bağımsızlığını kazanan Bangladeş, ilk askeri darbeye 1975 yılında tanıklık etmiş, şimdiki Başbakan Hasina Vecid’in babası ve Bangladeş’in kurucu lideri Şeyh Mucibur Rahman, o dönemde suikaste kurban gitmişti. Şeyh Hasina ve rakibi Halide Ziya, siyasi hanedan ailelerinden geldiği için “Begüm” lakaplarıyla anılıyor. Bangladeş’te ordu-hükümet çekişmeleri, ülkenin rutin gündemi sayılıyor.

  2009 yılının başında iktidara gelen Başbakan Şeyh Hasina hükümeti, haziran ayında ülkeye laik bir doku kazandırmak üzere anayasa değişikliği yapmıştı. Her ne kadar ‘Devletin dini İslam’dır’ ibaresi korunsa da muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı