Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beğen beğen oku!

Baktım okur tiplerini yazmışım da, köşe yazarlarına hiç dokunmamışım. Onlar da çeşit çeşit oysa... Aşığı var, türkücüsü var, şerbetçisi var...

Aşıklar’dan başlayalım mesela...

Aşık dediysem bildiğimiz aşk değil söz konusu olan. Saz eşliğinde karşılıklı atışan aşıkları getirin aklınıza... İşte aynen bu aşıklar gibidirler. Aynı kategoriye giren diğer yazarlarla habire atışırlar. Konu mühim değildir. Sigaranın dumanının ne yöne tüttüğü üzerine bile olabilir. Yeter ki laf olsun torba dolsun.

*

Taktım bi kere’ciler

Taktıkları bir iki kişi vardır. İyi ki de vardır. Yoksa kendileri de olmayacaklardır neredeyse.

İşleri bir yandan kolay bir yandan zordur. Kolaylığı... Konu her zaman hazırdır. Zorluğu... Bir kişiden bu kadar çok verim almak maharet ister. Her babayiğidin harcı değildir.

*

Megaloman mütevazılar

Tevazudan olsa gerek kendilerinden ‘biz’ diye bahsederler. Fakat bir yandan da sık sık kurdukları ‘Biz bu tehlikeyi önceden görmüştük’ türü cümleler bu tevazuuyla tezat teşkil etmektedir.

*

Suni doğallar

Konuşur gibi yazmanın moda olduğu düşüncesinden hareketle, bu modaya uymak için cümlelerin başına, sonuna ortasına ‘ay’, ‘valla’, ‘of’, ‘aman’, ‘yani’ gibi sözcükler serpiştirirler. Bunun kafi olduğunu zannederler. Olsun. Okur razıdır. Zira ‘ay’ları ‘valla’ları çıkarınca ‘yazı’ denen bir şey kalmaz ortada. Daha mı iyidir?

*

Makineler

Yazılarında asla kendileri yoktur. Hatta yazının insan elinden çıktığından şüphe bile edilebilir. Sanki bir makineye bir ucundan gündemdeki bir konu verilmiş, öteki ucundan yazı çıkmıştır. İnsan hiç hastalanmaz mı, aşık olmaz mı, bir yakınını kaybetmez mi, boşanmaz mı, evlenmez mi, kaza geçirmez mi, çocuk sahibi olmaz mı? Bunlar yazıya bir nebze olsun yansımaz mı? Hayır!

*

Esnaf olanlar

Üzerine yazamayacakları bir konu hatta sözcük yoktur. ‘Masa’ deyin bir tam gazete sayfası döktürsünler size!

*

Türkücüler

Kimin arabasına binerlerse onun türküsünü çağırırlar. Araba sahibi genellikle iktidardaki parti olur.

*

Polemikçiler

Ortaya daima toplumda yaygın olan kanının, beğeninin, şunun bunun aksine bir fikir atarlar. Çoğu zaman kendileri de inanmazlar buna ama maksat polemik olsundur.

*

Son ütücüler

Bir konu hakkında herkes diyeceğini dedikten sonra durumu toparlayan bir yazı yazar ve olaya son noktayı koyarlar akıllarınca. Nokta son nokta olduğundan değil, konu bayatladığından kimse çıkıp cevap vermez kendilerine.

*

Daha çok var.

Okurun nabzını tutup ona göre şerbet verenler...

Aşka methiyeler düzen ‘Son romantikler’...

Kendini ‘Kainatın merkezi’ zannedenler...

‘Ben ne dersem odur’cular...

Neredeyse aynadaki aksiyle bile kavga edenler...

Bitmez.

Fena mı ama... Beğenin beğenin okuyun işte!

MIŞ-MUŞ

Beş yaşında çocuk hırsızlıktan yakalanmış.

E, soyulması planlanan 70 milyon nüfus var; yetişemeyince mecburen elemanların yaşını düşürdüler zahir.

Erken boşalmayı önleyen ilaç üretilmiş.

Ereksiyonları hapla, boşalmaları hapla... Adeta ilaç sanayiiyle yatağa giriyoruz.

Ecevit ‘Denktaş görevden ayrıldıktan sonra daha da güçlü olacaktır’ demiş.

Kendini öyle hissediyor demek.

Erdoğan ‘İşsizlikte başarısız olduk’ demiş.

Şu örneğe bakılırsa doğru cümle kurmakta da pek başarılı sayılmazsınız.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI