« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bedestenlioğlu görevini yapmadı

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Erol Ünal Karabıyık, düzenlediği sohbet toplantısında medya mensuplarıyla bir araya gelirken, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Karabıyık, Burhan Felek Spor Salonu'nda bulunan Volley Hotel'de gerçekleştirilen toplantının ilk bölümünde, 26 Şubat 2006 tarihinde göreve gelmelerinin ardından TVF'de yaptıkları çalışmalar, talimat değişiklikleri, faaliyetler ve tesisleşme konularında açıklamalar yaptı.

BEDESTENLİOĞLU GÖREVİNİ YAPMADI

Daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplandıran Erol Ünal Karabıyık, Japonya'da düzenlenen 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nın ardından görevinden ayrılan (A) Milli Bayan Takımı Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu'nun durumuyla ilgili ayrıntılar aktardı.

Mehmet Bedestenlioğlu'nun, TVF'ye sözleşmesinin feshi için dilekçe verdiğini aktaran Karabıyık, şunları söyledi:
“Mehmet Bedestenlioğlu'nun istifa mı ettiği yoksa görevinden mi alındığı konusu çok tartışıldı. Bizim açıklamamızda, (Uygun bulunmuştur) deniyor. Talep olmadan uygun bulunmuş olunabilir mi? Ben Türk antrenör düşmanı değilim. Mehmet Bedestenlioğlu'nun en üst düzeyde görev aldığı dönem de benim dönemimdir. Kendisi çeşitli kategorilerde 3 dünya şampiyonası görmüş bir antrenör. Mehmet Bedestenlioğlu'nun Türk voleyboluna hizmetleri olmuştur ama voleybolun da ona önemli yatırımı olmuştur. Japonya'daki dünya şampiyonası döneminde kendisine çeşitli eleştiriler yapıldı. Benim eleştirebileceğim çok şey de var. Bütün bunlara rağmen ben hata olabileceğini düşünen bir insanım. Tecrübe böyle oluşur. Türk voleybolu bir antrenöre 3 dünya şampiyonası şansı vermişse, bir kalemde (Yolum ayrıldı) deme lüksümüz var mı? Biz kendisiyle Dünya Şampiyonası sonrası da çalışmayı çok arzu ederdik. Ancak yaptığı hatalardan ders alabildiğine inanırsanız.”

Karabıyık, Mehmet Bedestenlioğlu ile yollarının ayrılmasına giden sürecin, Dünya Şampiyonası öncesi kadro seçiminde libero olarak yanlış oyuncunun işaretlenmesiyle başladığını aktarırken, “Bu konuyla ilgili kendisi uyarılmıştı. Şampiyona sonrası ise sanki yeni bir uygulama varmış gibi FIVB'nin son anda yaptığı kural değişikliği nedeniyle böyle olduğunu söylemiş. Daha sonra kendisinden rapor istediğimizde, bize sözleşmesinin fesih edilmesi için dilekçe gönderdi. Bir süre duygusal davranmış olacağını düşünerek işlem yapmadık ancak kendisi 1,5 ay işini yapmadı. Kendisiyle genel sekreterimizin yaptığı görüşmedeki ifadelerini ise burada söylemek dahi istemiyorum. Hiçbiriniz konuşmaları ona yakıştıramazsınız. Benimle çalışacak kişi beni sevmek zorunda değil, ben de onu sevmek zorunda değilim. İşini iyi yapması önemli. Ne yapalım? Zorla mı getirip çalıştıralım? Sonuçta federasyondan istifa dilekçesi var ve biz de (Ayrılması uygun bulunmuştur) dedik. Mehmet Bedestenlioğlu'nun görevinde kalmasını isterdim ama sonuçta federasyona istifa dilekçesi verdi ve ayrılması uygun bulundu” diye konuştu.

Ayrıca, (A) Milli Bayan Takımı'nın başına Brezilyalı çalıştırıcı Marco Aurelio Motta'nın getirişiyle ilgili de, “Motta seçilirken tüm yönetim kurul üyeleri yabancı olmasını istedi. Çeşitli isimler üzerinde görüşmeler yapıldı. Sonrasında da yapılan değerlendirmelerde Motta'da karar verildi. Türkiye'yi ve sporcuları tanıyor” ifadelerini kullandı.

“2012 İÇİN ADAYLIĞINI ŞİMDİDEN SÖYLEYEMEM”

Erol Ünal Karabıyık, kendisinin 2012 yılında yapılacak federasyon başkanlığı seçiminde yine aday olup olmayacağı konusunun sık sık gündeme geldiğine değinerek, şimdiden 2012 için adaylığını söyleyemeyeceğini vurguladı.
Başkan adaylığını bugün itibariyle düşünmediğini belirten Karabıyık, “Bugün itibariyle düşünmüyorum çünkü 2012'ye kadar bu heyecanım kalacak mı, voleybol camiası o sene beni isteyecek mi, benden daha iyi yapacağına inandığımız bir aday çıkacak mı? Bunları görmeden şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz” şeklinde konuştu.
Bugün için aday olmaması gerektiği fikrinin kendisinde ağır bastığını aktaran Karabıyık, kendisini heyecanlandıran projeleri bitirmeyi istediğini vurgularken, “Hele hele bir de Olimpiyatlara kalabilirsek 2012'de tamam olur. Bu işte heyecan duymak lazım. O heyecan azalabilir diye düşünüyorum” dedi.

Karabıyık, Türkiye'ye üst üste Avrupa Ligi DÖrtlü Finali'ni almaları konusunda ise, “Avrupa Ligi şampiyonu olmak istiyoruz. Bunu için de organizasyonu üst üste alıyoruz. İnşallah başarırız” diye konuştu.

“BAŞARI SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI”

TVF olarak voleybol alt yapısına yaptıkları yatırıma değinen Karabıyık, sürdürülebilir başarı için bunun önemini aktardı.

“Alt yapılar, Türk voleybolunun geleceğine yatırımdır” diyen Karabıyık, “Başarıyı gerçek başarı olarak kabul etmemiz için sürdürülebilir ve kalıcı olmalı. Aksi halde saman alevi gibi, bir final oynamışsınız, geçmiş gitmiş ve
sonrasında 10. olmuşsunuz. Başarı sürdürülebilir olmalı, kalıcı olmalı. Bunun
için de sürekli alt yapıya yatırım gereklidir. Bu konuda başarısız bir 5 yılı geride bırakmadığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Karabıyık ayrıca, 19 Mart 2010 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunun bazı maddelerinde yaptığı iptale dikkati çekerken, “Uygulamaya 1 yıl sonra girecekti bu ve şimdi önümüzde 1,5 ay kaldı. Federasyonların özerkliği konusunda ciddi sıkıntı yaşanabilir. Bir düzenleme acil yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler