Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bedensel engelliler, ormanda hedef bulacak

Bedensel engellilerin de harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor olan oryantiringi yapabilmeleri için antrenörlere patika oryantiring (bedensel engelli) eğitimi veriliyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, 33 yıldır oryantiring ile uğraştığını ve Türkiye'nin en eski oryantiring sporcusu olduğunu belirterek, hedefinin bu sporu Türkiye'de daha fazla yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Oryantiringin bedensel engelliler tarafından da yapılabileceğini kaydeden Genç, şöyle konuştu:

“Akülü sandalyesi olanlar tek başına, tekerlekli sandalyesi olanlar, onlara yardımcı olacak biriyle yarışa katılıyor. Beş tane hedef noktası oluyor. Sporcumuz hedef noktasına geldiği zaman elindeki haritaya göre hangisinin doğru hedef olduğuna karar veriyor ve diğer hedefe devam ediyor. Hedefler arasında geçen zamanın önemi yok. Hedefe vardığından itibaren karar verme süresi başlıyor. Belirlenen hedefleri tamamladıktan sonra puanlar ve süre hesaplanıyor. Böylece en çabuk karar verebilen kazanmış oluyor. Hedefler arasında geçen zamanın bir önemi yok.”

Oryantiringin diğer adının da, doğada satranç olduğunu bildiren Genç, “Doğru hamleyi, zamanında, yerinde ve bilinçle yapmaktır” dedi. Bedensel engellilerin beyinlerini geliştirecek bir spor olan oryantiringin diğer sporlardan farklı olarak bir antrenör tarafından yönetilmediğine dikkati çeken Genç, sporcunun tamamen kendi kararını verdiğini belirtti. Böylece karar verme özelliğinin geliştiğini ve öz güvenin arttığını dile getiren Genç, “Bunu bedensel engellilerin dışında, 10 yaşındaki çocuklara da yaptırıyoruz. Evden bakkala gidemeyen çocuk, alıyor haritayı, ormanda hedefini buluyor” ifadelerini kullandı.

“Amaç engellilere doğada spor yapmayı aşılamak”

Genç, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen antrenörlere Bursa Botanik Park'ta eğitim verdiklerini, böylece Patika Oryantiring'in daha geniş kitlelerce yapılmasını hedeflediklerini anlatarak, “Biz ne zaman yaşlanırsak, o zaman spora başlıyoruz. Amacımız spor yapmaya küçük yaşta başlatmak. Apartmandan çıkmayan, bilgisayar başından kalkmayan çocuklara ve bedensel engellilere doğada spor yapmayı aşılamak” diye konuştu.
Bedensel engelli Mehmet Aslan da bu yıl başından beri Patika Oryantiring ile uğraştığını bildirdi.

Patika Oryantiring ile Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nde tanıştığını belirten Aslan, “Bu sporda heyecan var, kendin karar veriyorsun, kendine öz güven geliyor. Hedefimiz Türkiye'yi uluslararası camiada temsil etmek” dedi. Samet Şahin ise hedefinin ileride kurulacak Patika Oryantiring Engelliler Milli Takımı'na yükselerek Türkiye'yi yurt dışında temsil etmek olduğunu belirtti.

Bunları da Beğenebilirsiniz