Bedelsiz oto ithalatına sınır geliyor

Hürriyet Haber
27 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 1997 - 00:01

Gümrük Müsteşarlığı, bedelsiz ithalat hakkı kapsamında çok yaşlı otomobillerin yurda getirilmesi üzerine, bu kapsamda ithal edilebilecek otomobillere yaş sınırlaması getirmeye hazırlanıyor.

Bedelsiz otomobil ithalatında, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum amacıyla 1996 yılı başında kaldırılan yaş sınırı, tekrar getiriliyor. Bedelsiz ithalat kapsamında yurda sokulacak otomobillere 3 yaş sınırı getirilmesine ilişkin kararname taslağının, Başbakanlık'a gönderildiği belirtildi.

Bu arada, yolcu beraberi ithal edilen otomobillerde, otomobilin süresi içinde ilgili gümrükten kesin ithalatının yapılmaması halinde, getiren hakkında ‘‘kaçakçılık’’ ididiası ile savcılıklara suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin Gümrük Yönetmeliği değişikliği, 1 Kasım 1997'den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Değişiklik ile, yolcu beraberinde getirilen otomobil ve eşyaların, yurda girdikten sonra istenilen gümrüğe sevki için verilen süre, gümrük memurunun inisiyatifinden çıkarılarak 7 gün ile sınırlandırıldı. Ayrıca, araba veya eşyanın ilgili gümrüğe sevki sırasında, yolcunun ve eşyanını daha sıkı takibi için daha ayrıntılı irsaliye düzenlenecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı