Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Bedelli askerlik yaşı değişiyor mu

11 Aralık 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2012 - 05:21

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan bedelli askerlik taksidini zamanında ödeyemeyen ve hiç başvurmayanlara 1 aylık ek süre tanıyan yasa teklifi hazırlayacağını açıkladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedel ve yaş sınırının değişmeyeceğini, sadece başvuru süresinin 1 ay uzatılacağını belirtti.

BEDELLİ askerlikten yararlanıp da taksidini zamanında ödeyemediği için hak kaybı tehlikesiyle karşı karşıya kalanlar ile hak sahibi olup da hiç başvurmayanlara son bir şans daha geliyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, bu iki kesime bir aylık ek süre tanıyan yasa teklifi hazırlayacağını açıkladı.   Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan Turan, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden verdiği bu müjdesine ilişkin dün Meclis’te gazetecilere açıklama yaptı. Turan, “Sayın Başbakanın da onayı var, zaten sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz da bu konuyla ilgileniyor. Yılbaşından sonra düzenleme yapılırsa, sanıyorum Ocak sonuna kadar yeni bir süre daha tanınmış olacak” dedi. Turan, yasa ilk çıktığında hak sahibi olup da o tarihte başvurmamış olanlardan şimdi bedelliden yararlanmak isteyenlerin ise 30 bin liralık ücreti peşin ödemeleri gerekeceğini söyledi.

 

BEDELLİYE BAŞVURAN SAYISI AÇIKLANDI

 

ÇOK ŞİKÂYET VAR

 

Turan, bu konuda harekete geçme nedenini de, “Çok sayıda şikâyet var. Bunlar bize de ulaştı. Yasa ilk çıktığında başvurular için 15 Haziran denmişti, ama gidip örneğin 6-7 Haziran’da başvuranlar olmuş. Ancak, gidip bu erken başvuranlar sonradan cezalandırılmışlar. Çünkü, sözleşmeyi ilk başvurdukları o tarih itibariyle imzaladıkları için diğer taksitleri de sonraki ayların aynı günlerinde ödemeleri istenmiş. Yanılıp da birkaç gün sonra ödeyenler sıkıntıyla karşılaşmış. Şimdi biz bu düzenlemeyle hem bunlara hem de bedelli ilk çıktığında hak sahibi olup da başvurmamış olanlara bir fırsat daha vermek istiyoruz” diye açıkladı.

 

350 BİN KİŞİYE YENİ HAK

 

Milli Savunma Bakanlığı, yasa ilk çıktığında bedelli askerlikten yararlanacak kişi sayısını 420 bin kişi olarak açıklamış, ancak başvurular 70 binin altında kalmıştı. Ancak Turan’ın yılbaşından sonra Meclis’te yasalaştırılacak teklifiyle, yasa ilk çıktığında hak sahibi olup da o tarihte bedelliden yararlanmak için başvurmayan yaklaşık 350 bin kişiye de yeni bir hak daha doğmuş oluyor.                       

 

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AÇIKLADI

 
MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerliğin süresini uzatan yasa teklifiyle yaş sınırı ve bedel miktarında değişiklik olmayacağını açıkladı. Yılmaz, AK Parti’deki teklif hazırlığıyla ilgili Meclis’te sorular üzerine şunları söyledi:

 

“Kanunda ‘İlk taksitten altı ay sonra ikinci taksit ödenir’ diyor. 15 Aralık’a kadar da süresi var. Bazı kişiler bunu şöyle algılıyor; diyelim 15 Mart’ta ilk taksiti yatırmış, 15 Aralık’ta da ikinciyi öderim diyor. Eylülü, ekimi, kasımı geçirmiş, hak kaybına uğramış. Bununla ilgili birçokları yargıya gitti, böyle 200’ün üzerinde sayı var, 7 tane de dava var. Bir davada yargı haklı görmüş. Bazılarının da raporları var. Yüksek İdare Mahkemesi raporu olanları zaten haklı gördü. Şimdi bu durumdakilere ikinci taksidi ödeme imkanı getiriyoruz. Ayrıca yaş sınırı ve bedel hiç değişmeden, aynı şartlarla bir aylık ek başvuru süresi getiriyoruz. Bedel ve yaş kriterlerini değiştirmeden, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde başvuranlar da yararlanabilecek. Bir ay içinde nakden ödeme yapacaklarsa, kanunun çıktığı tarihte bu şartları sağlamış olmak kaydıyla faydalanabilecekler. Peşin indirimi de yok. Bedel ve yaşta kesinlikle değişiklik yok.”


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 120 Yorum }
 • Selen dert 11.12.2012 23:30:57
  Bedelli istemıyoruz , bedellı askerlık yapana kız yok .
 • Bedelli Zede 11.12.2012 23:28:58
  Bedelli Askerlikte Yaş Kesinlikle Düşürülmeli. Binlerce genç mağdur Bu ülkede sadece 30 yaşındakiler mi iş veren 27 yaşındayız ama istihdam sağlıyoruz. Vergi ödüyoruz ? Biim suçumuz günahımız ne Bu Yaş düşürülmeli Yasa Başarısız Olmuştur! 27 Yaş ve üzeri olarak değerlendirilmelidir.
 • ismet yıldırım 11.12.2012 11:16:23
  bazı arkadaşlar memleket beklemeye getirmiş olayı..1.7milyon asker var türkiyede savaştamıyız be mübarek savaşta olsan bile bu asker sayısı çok fazla artık kimse piyade kullanmıyor.bedelliyi düşürüp asker olanlarada maaş bağlanmalı.birçok insan aileisne bakmakla mükellefken askere gidiyor aileye yzk
 • Serkan Gul 11.12.2012 10:55:58
  Bu tür şeyleri neden zamanında düşünüp uygulanmaz da sonradan akılları başlarına gelir. Çok mu zordu ilk taksiti ödemek için son tarih bu ikinci için bu diye! Kim hangi tarihte başvurduysa diğer taksit için 6 ay süre verildi ve herkes için ödeme takvimi değişik oldu.Son 2-3 gün kala borç harç ödedik
 • Sureyya Cincor 11.12.2012 10:49:53
  Yaşasaydı GAZİ MUSTAFA bu işe, ve bu haber için bencilce yazılan yorumlara, ne derdi acaba? Herkes kendini kurtarma derdinde. Ana fikir; "BANA NE YAV, MEMLEKETİ KİM BEKLERSE BEKLESİN, BEN DALGAMA BAKARIM"... Asıl yaralayıcı olan da, bu fikirlerin, hiç sıkılmadan, dile getirilebiliyor oluşu...
 • muhsin şimşek 11.12.2012 10:11:50
  PARA LAZIM PARA PARASI OLAN BUYURSUN OLMAYANA ŞAFAK 460 GÜN
Sayfa Başı
Haberler2 aralık beyaz showkiralık aşkkiralık aşk yeni bölümkiralık aşk 63. bölümaşk ve maviaşk ve mavi 5. bölümaşk ve mavi yeni bölüm