ANKARA HABERLERİ

Bedeli bütün Ankara ödüyor

Deniz GÜREL
01.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Kalkınma Ajansı ile ilgili Ankara Hürriyet’in haberinin ardından ajans yönetim kurulunu ve bağlı bulunduğu bakanlığa CHP’den çok ağır eleştiriler geldi.

Deniz GÜREL

CHP, Ankara Hürriyet’in gündeme taşıdığı Ankara Kalkınma Ajansı’ndaki aksaklıklar ve kullanılamayan 100 milyon TL’ye yakın bütçeyle ilgili ajansı ve ajansın bağlı olduğu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ı çok sert bir dille eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Fazıl Güleken, “Yerel idarecilerin yönetim kurulu üyesi olduğu ajansla, ajansın bağlı olduğu Bakan Yılmaz arasındaki çekişme yüzünden Ankara’ya ayrılabilecek 100 milyon TL gibi bir yakın bir kaynak kullanılamıyor” dedi.

Güleken eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin her yerinde kalkınma ajansları etkin çalışırken, kaynaklarını verimli kullanırken bu kaynakların Ankara’da kullanılamaması kent için üzüntü verici bir durum. Aldığımız duyumlara göre ilgili bakanlık ile vali, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da içinde olduğu ajans yönetim kurulu arasındaki çekişme yüzünden ajansa bir türlü genel sekreter atanamadı. Bu çekişme yüzünden 100 milyon TL’ye yakın bir kaynak kullanılamıyor.

Taraflar kendine gelmeli

Kalkınma ajansları bölgesel gelişmeyi hedefleyen projelere teşvik edici kaynaklar sağlayıcı, tarımı, hayvancılığı, KOBİ’leri destekleyen, istihdam odaklı projelere kaynak sağlayan yapılanmalardır. Ama hem ajansın beceriksizliği hem de bakanlığın, ‘Benim adamım olsun’ zihniyeti yüzünden kaybeden Ankara oluyor. Bürokratik çekişme sadece ajansla ilgili konuda Ankara’ya 100 milyon TL’ye ve yapılamayan bir çok projeye mal oluyor.

Hem bakanlık hem de ajans bir an önce kendine gelmeli ve Ankara’nın bu kaybının önüne geçmeli. Sayın Bakan Cevdet Yılmaz kendi doktora tezinde yazdığı yerel yönetimlerin yerel unsurlar tarafından geliştirilebilmesi gerekliliğini, işin ehil kişilerle yapılması gerektiği gerçeğini hatırlamalı.

İzmir gibi büyük metropollerin yanı sıra Anadolu’nun çeşitli illerinde verimli çalışan ajanslara Ankara Kalkınma Ajansı yetişmeli ve onları gecikmeli. Ankara bunu hak ediyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bedeli bütün Ankara ödüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı