Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Beckham Yasası' ikiye böldü

İspanya'da, “Beckham Yasası” olarak adlandırılan, yabancı futbolcuların İspanyol futbolculara oranla çok daha az gelir vergisi ödemesiyle ilgili yasanın Sosyalist hükümet tarafından değiştirileceğinin açıklanması, İspanyol futbol dünyasını ikiye böldü.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çıkarılması öngörülen yasayla, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yeni sözleşme yapan veya sözleşmelerini yenileyen yabancı futbolcuların da İspanyol futbolcular gibi yüzde 43 oranında gelir vergisi ödeyecekleri açıklandı. Konuyla ilgili yorumu sorulan İspanyol teknik adamlar ve futbolcular, hükümetin kararının haklılığını savunurlarken, özellikle para yitireceği söylenen Real Madrid ve FC Barcelona gibi büyük kulüpler ise yeni yasaya itiraz etti.

Real Madrid'in ünlü futbolcusu Raul, basına açıklamasında, “Hepimiz aynı koşullar altında oynamalıyız” derken, yasanın çıkması durumunda yıldız futbolcuların La Liga'ya gelmek istemeyeceği yönündeki iddialara da, “Böyle birşey olacağını sanmıyorum. İyi futbolcular gelmeyi sürdürecek” yanıtını verdi.

Hükümet yetkililerinin, “Futbol dünyası da kemerleri sıkmalıdır” yorumunu yaptığı yeni yasaya tepki gösteren Türkiye'deki Kulüpler Birliği'nin İspanya'daki karşılığı olan “Profesyonel Futbol Ligi” (LFP) ise yarın olağanüstü toplanma kararı aldı. İspanya 1. ve 2. liglerindeki kulüplerin üye olduğu LFP, yeni yasayı protesto etmek isterken, liglerin durdurulup durdurulmaması konusunun bile gündeme geleceği bildirildi.

İspanya'da, 2004 yılında çıkarılan ve yıllık geliri 600 bin Avro'dan yüksek olanları kapsayan yürürlükteki yasayla, La Liga'da oynayan yabancı futbolcular yüzde 24, İspanyol futbolcular ise yüzde 43 oranında gelir vergisi ödüyor.

Yeni yasanın çıkması durumunda yalnızca Real Madrid ve FC Barcelona'nın yaklaşık 14 milyon Avro zarara uğrayacağı ileri sürülürken, yıldız futbolcuları La Liga'ya getirmenin de zor olacağı ve İspanya Ligi'nin diğer Avrupa ligleriyle rekabette geride kalacağı savunuluyor. İngiltere, Almanya ve İtalya gibi Avrupa'nın diğer önemli liglerinde ise tüm futbolcuların eşit oranda yüzde 40 ila 45 arasında değişen gelir vergisi ödedikleri görülüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz