Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beckham: Sabırsızlanıyoruz

Beckham, İstanbul'a gelmeyi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi ve "Gerginlik abartıldı; Türkler çok vatansever. Galibiyet için gidiyoruz" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

CNN TÜRK Televizyonu'nda yayınlanan Manşet Programı'na bir röportaj veren Real Madrid ve İngiliz Milli Takımı'nın yıldız ismi David Beckham, program yapımcısı Mehmet Ali Birand'ın  sorularını yanıtladı. Eşi ve kazandığı paranın dışındaki soruları yanıtlayan Beckham, takım arkadaşlarının protestosuyla ilgili soruyu ise geçiştirdi. Beckham, "Bu konuda bir açıklama yapıldı ve bunun yeterli olduğunu düşünüyorum." dedi.

İki hafta önce oynanan Valencia maçında bir sakatlık geçirdiğini ancak şuanda kendisini cumartesi günü oynanacak maça hazır hissettiğini belirten yıldız futbolcu, "Türkiye maçı öncesi kendinizi tehdit altında hissediyor musunuz?" şeklindeki soruyu, "Bu gerginlik sanırım biraz fazla abartıldı. Ben daha önce de İstanbul'da bulundum. Manchester United'da forma giyerken Şampiyonlar Ligi maçı için gitmiştim. Oradakiler son derece vatansever insanlar. Sonuçta bu bir futbol maçı ve bunun keyfini çıkarmak gerek." diye yanıtladı.

Ropörtajın geri kalanı şöyle devam etti:


İnsanlar size Türkiye’yi sordukları zaman gözünüzün önündeki imaj nedir? Türkler neyi temsil ediyor?

- Daha öncede söylediğim gibi son derece vatansever insanlar. Ben bunu severim zaten. Amerika için de aynı şeyi söylüyorum. Ne zaman Amerika'ya gitsem her evde ve sokaklarda Amerikan bayrağını görüyorum. Türkiye’de de bunun benzerini görüyorum. Futbol söz konusu olduğunda son derece vatansever insanlar. Ekiplerini, takımlarını tutuyorlar. Ne zaman Türkiye'ye gitsem hep bu gözüme çarpıyor.

Peki, ilk maç nasıldı? Şunu duydum ben; çok da fazla memnun olmadığınız söylendi Türk futbolcularla ilgili, kötü muamelelerden bahsettiğiniz söylendi?

- Bu tür olaylar her maçta olur, her futbol maçında bütün dünyada yaşanır. Zaman zaman çatışmalar yaşanır, futbolcular arasında bunlar olur. O söz konusu maçta da aynı şey yaşanmış olabilir. Sizin oynadığınız takımdaki oyuncularla bu söz konusu olabilir ama herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Profesyoneliz sonuçta ve orada futbol oynamak için bulunuyoruz ve sonuçta doğru bir biçimde tavır takınmamız söyleniyor. Bence bu böyle olmalı ve Cumartesi günü de bunu sergilemeliyiz.

İşte tam olarak bunu sormak istiyorum. profesyonel olmak demek ne demek. Bir defa oynamaya başladığınız zaman, sahada olduğunuz zaman her şeyi unutuyor musunuz, hiçbir şeyi duymuyor musunuz?

- Tabi ki duyuyorsunuz söylenenleri. Profesyonel olmak, centilmek olmakla alakalı bir şey. Tabi çocuklarda, annelerde seyrediyor bu maçı büyükannelerde seyrediyor ve onlarda zaten iyi bir maç seyretmek istiyorlar. Zaman zaman bu oluyor ama zaman zaman olmuyor. Futbol budur işte. Ve her zaman da böyle olacak çünkü çok fazla ihtiras var, futbolla birlikte bunlar hep yaşanır.

Türk takımının ilerleme kaydetmesini nasıl değerlendiriyorsunuz örneğin bir kaç isim aklınıza geliyor mu, bu oyuncu çok iyi olur gibi.....

- Tabi ki Türk takımında çok önemli isimler var. Avrupa’da da oynayan çok iyi isimler var ve dünya kupasında inanılmaz bir iş çıkardılar. Gerçekten herkes böyle düşündü kupa kupasında ve bizde bunun bilincindeyiz. Türk takımı ile oynadığımız zaman bunu hep biliyoruz. tabi ki nasıl oynadıklarını biliyoruz. Bu da bizim hazırlığımızın bir parçası Cumartesi günü için ve takımın ne yapacağını bilmek durumundayız.

Sayın Ericcson ile konuştum bir kaç hafta önce ve dedim ki; ne yapacaksınız dedim? İstanbul’da berabere mi kalacaksınız, tabi ki herkes galip çıkmak ister ama şöyle bir izlenim verdi. Sanki berabere kalınırsa çok memnun olacak.?

- Bende aslında memnun olurum ama tabi oraya gitme amacımız bu değil kazanmak için gidiyoruz ve iyi bir sonuç elde etmek durumundayız. Kazanırsak, kazanırız ama berabere de kalırsak o da bizi memnun eder.

Aynı şey mi peki, burada en önemli şey şu; sonuçta bir adım öne geçmek lazım....

- Ama biz öyle bir durumdayız ki, biz bundan sonraki aşamalara berabere kaldıktan sonra da gidebiliriz. Şampiyonalara, Avrupa şampiyonasına böyle girebiliriz dolayısı ile kazanmak ya da berabere kalmak pek bir şey fark ettirmiyor.

O zaman insanlar şöyle bir beklenti içinde İstanbul’daki maç sona erdiğinde, her şey bittiğinde bunun etkisi olmayacak doğrudan ne yapacağınız üzerinde odaklanacaksınız, profesyonel olarak konsantre olacaksınız?

- Evet yapmak istediğimiz bu sabırsızlıkla bekliyoruz Türkiye'ye gitmeyi ve gerçekten de biran evvel hemen yarın gitmek istiyoruz oraya ve sabırsızlıkla da bekliyoruz Cumartesi günkü maçı. Çünkü şunu ben tam olarak biliyorum. 21 kişi gittiği zaman gerçekten çok sıcak karşılamışlardı dolayısı ile de insanların bunu görmesi önemli,,

Siz utangaç bir insan mısınız?

- Evet öyleyim.

Ama yaptığınız iş pek de utangaçlığı kaldırmıyor, farklı olmanız gerekmez mi?

- Evet buna yavaş, yavaş alışmam gerekti yıllar içinde aslında oyun sırasında çok da utangaç değilim.

Evet sahada pek de öyle içine kapanık görünmüyorsun?

- Evet ama sahadan çıktığımda bu benim yapımda olduğu için daha içine kapanık, daha utangaç oluyorum.

Peki böyle bir yıldız olmak zor mu?

- Hayır aslında çok hoş bir şey ve hayatımın büyük bir bölümü çok güzel geçti. İnanılmaz diyebilirim. Sonuçta ben meşhur bir insanım ve insanlar da beni takip etmiyorlar. Ve bunun tadını çıkarmam gerekiyor ve zaten de çıkarıyorum da.

İnanılmaz aslında ben size baktığımda siz bir yıldızsınız, bir futbol oyuncususunuz. İki David var, siz de bunu hissediyor musunuz?

- Evet.

Hangisi daha önemli sizin için?

- Tabi ki futbol. Futbol her zaman daha önemli. Futbol zaten benim yıldız olmamın diğer kişiliğimin ortaya çıkmasının sebebi. İnsanlar beni tanımazdı eğer futbol olmasaydı. En önemli şey benim için futbol ve hiçbir zamanda şikayetçi değilim hayatımdaki gelişmelerle ilgili. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Bir futbolcu olarak elde etmek istediklerimi elde ettim ve hepte bunun değerini bildim.

Ama yine de zor olmalı bu iki şeyi beraberinde taşımak?

- Ayırt edebiliyorum ve bunu yapmak zorundayım zaten çünkü aksi takdirde futbolda, maçlarda oyunumu etkiler.

Çok fazla sponsorluk alıyorsunuz ve gerçekten de konsantre olmak zor olsa gerek?

- Tabi bazı sponsorluklar alıyorum ama dediğim gibi ben futbol dışındaki hayatımın futbolun üzerinde etkisini olmasını engellemeye çalışıyorum.

Çok disiplinli bir insan olsanız gerek?

- Evet öyleyim ve öyle olmak durumundayım.

Kaç kişi çalışıyor sizin şahsınız için?

- Hiç kimse. Eşim o kadar. Elbette bazı insanlar yardımcı oluyor. Sponsorluk işi ile ilgilenenler var ama bunun dışında böyle bir büyük bir çevrem yok benimle birlikte hareket eden.

Biraz daha kalabalık bekliyordum çevrenizi

- Evet bazı insanlar böyle çalışıyor dediğiniz şekilde ama ben genellikle kendi işlerimi hallediyorum. Mümkün olduğunca da iyi yapmaya çalışıyorum.

Mancaster United’den, Real-Madrit’e transfer oldunuz nedir iki takım arasındaki fark çünkü bir fark olsa gerek?

- Biri İngiliz takımı,biri İspanyol....

Başka bir fark olsa gerek?

- Hayır aslında benziyor iki takımda çünkü çok önemli futbol kulübü var iki takımın arkasında. Çok önemli futbolcular, çok iyi futbolcular var. 15 yıl boyunca İngiltere’de oynadım. Bütün ailem ve ben İspanya’ya taşındık çocuklarım da İspanya’da okula gidiyor artık dolayısı ile farklı bir atmosfer benim için büyük bir değişiklik ama aynı zamanda aşılması gereken, üstesinden gelmesi gereken zorluk. İspanyol liginin kalitesi çok yüksek...

Bir kulüp kendi starını, yıldızını bir diğer kulübe satıyor çok büyük bir ticari alışveriş değil mi?

- Evet belki böyle bakabilirsiniz olaya ama tabi bir de şu var. Mancester United’den ayrılırken şunu söyledim; benim oynamak istediğim tek takım eğer Mancester Unitet’den ayrılacaksam Real-Madrit demiştim ve gerçekten de hayalim gerçekleşmiş oldu.

İstemeseydiniz bu olmazdı?

- Ondan pek emin değilim ama çok mutluyum. İspanya’da yaşıyorum.

Peki doğru zaman mıydı sizce İspanya’ya transfer olma zamanınız?

- Evet.

İngiliz futbolu ile İspanya futbolu arasındaki fark nedir, daha mı zor?

- Hayır ligde bazı zorlu futbolcular var ama belki de tek fark şu. Eğer bir defa topu kaptırırsanız İspanyol liginde bu topu yeniden kazanmak belki topu geri almak zor oluyor. Tek fark bu olsa gerek.

Şimdi ben ilk maçı hatırlıyorum. İnsanlar sizi seyrediyordu ilk maçınızda ne yapacak diye. Herhalde ilk golü attığınızda çok rahatlamış olsanız gerek?

- Evet. Aslında çok tuhaftı. Çünkü insanlar ilk maç diyorlardı Asya’dayken mesela sonra İspanya’da ki ilk maçım diye seyrettiler. Sonra ligdeki ilk maçım, sonra şampiyonadaki ilk maçım diye takip etmeye başladılar. Bir iki ay boyunca hep böyle takip edildi. Ama inanılmaz bir iki ay geçirdim.

Şimdi David, ben bir spor yazarı değilim, bu konuda uzman değilim bende bir taraftarım şimdi nasıl oluyor da sahaya bakmıyorsunuz, sadece topa vuruyorsunuz acaba şansa mı gidiyor top gitmesi gereken yere yoksa gerçektende bunu hesaplıyor musunuz?

- Ben nereye gittiğini biliyorum topa vurduğum zaman nereye gittiğini bilmek durumundayım. Yıllar boyunca bunun için pratik yaptım, bunun için çalıştım ve bu konuda da çalışmaya devam edeceğim. Antreman yapmaya....

Antreman her şeyden önemli mi?

- Evet her zaman. çocuklar bana sorduğu zaman ne yapabiliriz İngiltere veya Real Madrit’te oynamak için, yıldız olmak için. Muhakkak önce tadını çıkarın, sevin, 9-10 yaşlarında futboldan keyif alıyor olmanız lazım ama tabi ki işin çok büyük bölümü insanın kariyerinde hep antreman yapmak, hep çalışmaktır.

Ne zaman bir yıldız futbolu bırakır?

- Bazıları 40 yaşına kadar sürdürebiliyor.

O kadar sürüyor mu?

- Bazıları belki kaleci olarak devam ettiriyorlar. Futbolcularda kendilerine doğru dürüst bakarlarsa...

Doğru dürüst bakmaktan kastınız nedir?

- Doğru beslenmek, kendinizi fizikmen zinde tutmak. Bütün bunları yaparsanız uzun süre devam ettirebilirsiniz. Ben ne kadar sürdüreceğim bilmiyorum.

Bir hedefiniz var mı?

- Hayır ama iki dünya kupasını daha aradan çıkarmak isterim.

Peki ondan sonra ne hayal ediyorsunuz?

- Ben hep şunu söyledim. Ben bir yönetici olmak istemiyorum, bir antrenör olmak istemiyorum. Bütün dünyada kızlar ve erkekler için futbol okulları kurmak istiyorum. Ben 6-7 yaşlarındayken kendimde futbol oynayacağım okullara gitmek istemiştim ve bunu yapabildim ve bu da beni sokaklardan uzak tuttu ve sevdiğim bir işi yapabildim. Bunun üzerine bir kariyer kurabildim. Bu çok sevdiğim bir şey. Dolayısı ile bunu tekrar yapabilmek benim hayalimi gerçekleştirmek olur.

Peki sizi 7 numara ile oynayamamak rahatsız etmiyor mu? siz profesyonel olduğunuzu söylediniz herhalde rahatsız etmiyordur?

- Hayır etmiyor.

İnsanlar sizi izleyecekler onlara ne söyleyeceksiniz?

- Ümit ediyorum ki maçı kazanırız ya da berabere kalırız.

Şimdi bir anlaşma yapalım.

- Tabi ki kazanmak istiyoruz. 4 gözle bekliyoruz sizin bu güzel ülkenize gelmeyi. Burada hiçbir kuşku yok ama futbolcuların hiçbiri gelmek istemediklerini söylemedi. Gerçekten bütün bu atmosfer, bütün bu maça hazırlıklar gelmek istiyorlar ve insanlar bu maçın tadını çıkarmak istiyorlar.

Biz sizi izleyerek de tadını çıkaracağız. Teşekkür ediyoruz. Şimdi sizden bir iyilik rica edeceğim. Ne olur gol atmayın olur mu?

- Bu konuda size söz veremem..

Çok teşekkürler.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler