Bebekler düşünce geri çağrıldı

Hürriyet Haber
17.08.2012 - 09:25 | Son Güncelleme:

Türkiye’de de satılan Bumbo marka bebek koltukları, ABD’de bazı bebeklerin düşmesi nedeniyle geri çağırıldı. Türkiye'de de yaklaşık 2 bin ithal edilen ürün için şirket, dileyen ailelere ücretsiz kemer dağıtmaya başlayacak.

 

ABD’de hayli popüler olan plastik bebek koltukları için, bebeklerin yüksek yerden düşme ve yaralanma riski olduğu gerekçesiyle toplatma kararı çıktı. Bumbo marka 4 milyon koltuğu kapsayan geri çağırmayla firma, ailelere kemer ve kullanma talimatlarını içeren bir paket dağıtmayı kararlaştırdı.

Bebekler düşünce geri çağrıldı TABLETTE LÖSEMİ KORKUSU

ABD’de 50 bebeğin koltuktan düşmesi ve bunların bir kısmında ciddi yaralanmalar görülmesi üzerine harekete geçen Tüketim Malları Güvenlik Komisyonu, koltuklar için toplatma kararı çıkarttı. Türkiye’de de satılan koltukların üreticisi firma, satın alan ailelere ücretsiz kemer ve kullanma klavuzu açıklarken, koltukların yüksek bir yerde, örneğin masa üzerinde kullanılmasının sakıncalı olduğunu, düşme olaylarının yanlış kullanımdan kaynaklandığını belirtti.

2000 yılından bu yana üretilen ve bugüne kadar dünya genelinde 7 milyon adet satılan Bumbo bebek koltukları, Türkiye’de de geçen yılın ekim ayından bu yana 130 TL’ye satılıyor. Koltuğun ABD'deki fiyatıysa 50 dolar seviyesinde.

Türkiye’de de dağıtılacak

Bumbo Türkiye, ABD’deki kazaların yanlış kullanımdan kaynaklandığını hatırlatırken, Bumbo International’ın, yeni üretmeye başladığı, güvenlik kemer kitlerini ABD ve Kanada’da dağıtmaya başladığını kaydetti. Şirket, ABD ve Kanada’da dağıtılan güvenlik kemeri kitlerinin Türk tüketicilerine de bedelsiz dağıtılacağını açıkladı.

Bin tane satıldı 

Ürünün Türkiye'deki ithalatçı firmasından alınan bilgilere göre şimdiye kadar yaklaşık 2 bin adet ithal edildi. Üç aydan büyük bebeklere oturma pozisyonunu öğretmesi için tasarımlanan koltuktan şimdiye kadar bin adet satıldığı tahmin ediliyor.

Yetkililer, oval şekilde olan koltuktan bebeklerin normal koşullarda ebeveyn yardımı olmadan kalkamadığını ancak masa, koltuk gibi yüksek yerlere konumlandırıldığında düşme tehlikesi yarattığını belirtiyor. Bu nedenle, ürünü üstünde yüksek yerlere konmaması için uyarı bulunduğuna vurgu yapan firma yetkilileri, bu düşme olasılığının da önüne geçilmesi için emniyet kemeri kitleri dağıtıldığını söyledi. Emniyet kemerlerinin ABD'den gelmesinin ise bir kaç hafta süreceği ifade ediliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı