Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bebekler doğmadan kimyasallara maruz kalıyor

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2005 - 14:37Son Güncelleme : 07 Eylül 2005 - 14:37

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile Greenpeace'in ortak araştırmasında “Doğmamış çocukların anne rahminde zararlı kimyasallara maruz kaldıkları” belirlendi.

  WWF'den yapılan yazılı açıklamada, Greenpeace ile WWF'nin göbek kordonu hakkında gerçekleştirdikleri “Yaşamın Bir Hediyesi” adlı araştırmanın, Hollanda'da Groningen Üniversitesi'nde yürütüldüğü belirtildi.

  Açıklamada, gönüllü olarak katılan 42 gebe üzerinde 27 göbek kordonundan alınan kan örneklerinde 8 grup kimyasalın incelendiği araştırmanın, günlük yaşamda kullanılan ürünlerde bulunan zararlı kimyasalların henüz doğmamış bebeklerin yaşamına göbek kordonundan girdiğini ortaya koyduğu belirtildi.

  Bebekleri henüz gelişme aşamasında etkileyen kimyasallar arasında hayvanların fiziki ve mental gelişimini etkileyen maddeler de bulunduğunun araştırmada tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

  “Göbek kordonuyla beslenen bebekler, vinil kaplama, temizlik malzemeleri, elektronik ve parfümlerden gelen kimyasal maddelere maruz kalıyor. Bu kimyasalların yaşamın her anında, hatta anne rahmindeyken yaşamına henüz başlamadan en savunmasız zamanlarında insan bedenine ulaştığını görmek şok edici.

  Göbek kordonlarından alınan örnekleri inceleyerek yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, endişe verici. Kimyasallar; konserve tenekelerinden elektrikli ev aletlerine, böcek zehirinden deodorantlara ve diş macunlarına kadar geniş yelpazede, günlük kullanımımızın bir parçası olan tüm ürünlerde bulunuyor ve bu yolla kanımıza işliyor.

  Araştırmada incelenen örneklerde, parfümlerde kullanılan suni kokular, su geçirmeyen kaplamalar, teflon gibi yapışmayan yüzeylerde kullanılan bileşimlerde kullanılan maddelere de rastlandı. Ayrıca yanmayı önleyici maddelerin, hayvanlarda davranış ve öğrenme bozukluklarına yol açtığı ortaya koyuldu.

  İncelenen göbek kordonlarının yüzde 50'sinde, Avrupa Birliği (AB) yasalarına göre su bazlı organizmalar için aşırı derecede zehirli olarak sınıflandırılmış triklosana (antibakteriyel ajanlar) rastlandı.

  Gelişmekte olan bir bebeğin kimyasal maddelere maruz kalmasının neler getireceği, henüz bu konuda yeterli bilimsel araştırma yapılamadığından halen bilinmiyor.”

  KARL WAGNER'İN DEĞERLENDİRMESİ

  Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen WWF'nin Avrupa çapında yürüttüğü Detox kampanyasının direktörü Karl Wagner, şunları kaydetti:

  “Sanayi dünyasının insan sağlığını ve doğal yaşamı tehdit eden kimyasalları kullanmasına yol açan yasal boşlukları ortadan kaldırmalıyız. Eğer bu kimyasal maddeler sanayinin söylediği gibi gerekli denetimden geçiyorsa, nasıl bu zararlı kimyasallar anne rahmindeki bebeklerin kanında bulunuyor?”

  WWF VE GREENPEACE'NİN İSTEĞİ

  AB'de kimyasal maddelerle ilgili yasa teklifinin, zararlı kimyasalların doğal yaşam ve insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini azaltma ile bu maddelerin üreticilerini daha sorumlu olmaya davet etme yolunda önemli bir adım olduğu vurgulanan açıklamada, “WWF ve Greenpeace, karar mercilerinin öncelikle insan sağlığı ve doğaya önem vermelerini, zararlı kimyasalların bir an önce tanımlanmasını, kaldırılmasını ve zararlı kimyasallar yerine mutlaka başka güvenli alternatifler getirilmesini istiyor” denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı