Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bebekler bezlerini kendileri giyecek

Bebek bezinin geçmişi dünyada 50, Türkiye’de ise sadece 20 yıl öncesine daşanıyor. Ancak, sektör çok hızlı gelişiyor. Yeni ürünleri kullanan anneler ve bebekler çok şanslı. Mesela yakında bebeğiniz kendi bezini kendi giyecek!

Bebekliğinde altı ‘höllük’ denilen ısıtılmış toprakla bağlanmış olan, yaşı 40’ın üzerindeki okurlar, bugün bebek bezi teknolojisinin geldiği noktaya bakıp, iç geçiriyordur. Bırakın höllük’ü, Amerikan bezinden yapılan ve annelerin en fazla performans harcadığı kumaş bezler de bugün artık kullanılmıyor. Her aile, bütçesine göre bir marka seçip, bebek bezinin rahatlığından faydalanıyor.

Yeni çocuk sahibi olanların en büyük derdi, ekmek gibi tüketilen hazır bezler! Nehir iki yaşına kadar rahatlığından vazgeçmeyerek altına yapmaya devam etti. Her market alışverişimizde iki paket bebek bezi almadan eve dönmezdik. İki yıl boyunca aile bütçemiz derin yaralar aldı.

Ama pazarın büyümesinden midir, rekabetin artmasından mıdır, bugünkü bez fiyatları 4 yıl öncesinin daha altında. Hani akmayan şeritten çıkıp, yan şeride geçtiğinizde o şerit tıkanır ve siz şansınıza küfredersiniz ya, bizimki de o durum. Nehir bezden kurtuldu, bez fiyatları düştü!

Şahsen, Nehir’i görmeye gelenlerin bebek bezi getirmelerini bir kutu çikolataya, bir kilo baklavaya her zaman tercih ettim. Ama Türk insanında böyle bir alışkanlık ne yazık ki yok. İnsanlar ‘hediye olarak bez mi götürülürmüş’ deyip, vazgeçiyor. Oysa bilseler, bebek bezinin çoğu hediyeden daha makbul olduğunu...

SÜPER EMİCİ TANECİKLER KİMMİŞ ÖĞRENDİM

Piyasadaki bebek bezlerini yakından tanıyorsunuz. Artık geyik haline gelmiş ‘süper emici tanecikleri’ her zaman merak etmişimdir. Bebek bezinin ortasına, yanlarına, üst ve alt kısımlarına serpiştirilen ince kumların sıvıyı nasıl çektiğini gözlerimle gördüm. Marius Guggemoos’un yaptığı süper emici tanecikler deneyini, her bebek bezi kullanan annenin görmesini isterim. İşte o zaman bebeğiniz için ne çok ayrıntının düşünüldüğünü fark etmiş oluyorsunuz.

Siz, pazartesi günü trafikle boğuşurken, P&G Dış İlişkiler Müdürü Elif Ekemen, ikiz bebek sahibi gazeteci Ayşe Aydın, sevgili Oya Ünsal ve ben Almanya’ya gittik. Frankfurt’ta bulunan P&G Avrupa Bebek ve Kadın Bakımı Araştırmaları Merkezi’ni gezdik.

Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip Prima’nın Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı laboratuvarlarını görünce, içimden ‘Adamlar bebekler için resmen kafa patlatıyor’ dedim. Bebeklerin gelişim evrelerine, cilt analizlerine göre yapılan çalışmalar büyük titizlikle yürütülüyor. Bebeklerin cilt laboratuvarı, kozmetik şirketlerini geçmiş.

Bebek cildinin nemi, alt derinin neminin sabit tutulması, daha fazla nemlendirme özellikleri için enteresan şeyler yapılıyor. Yeni geliştirilen ürünleri haftada bin beş yüzden fazla anne, bebeğinde deniyor. Üç aydan itibaren araştırmaya katılan bebeklerin tüm bez ihtiyaçları merkez tarafından karşılanıyor.

Dr. Ralf Adam’ın dediğine göre 200’den fazla anne, bu denemelere katılmak için sıra bekliyor. Bebekler büyüyene kadar kullanılan bebek bezinin toplamına bakınca, bu ilgi az bile. Bu bebekler merkezin 30 kilometre alanı içinde yaşayanlardan seçiliyor. Çünkü her gün merkeze gelmek gerekiyor. Çeşitli yaş dönemlerindeki bebekler anneleriyle birlikte P&G merkezine geliyor. Anneler verilen formları, her bez değişiminde dolduruyor. Tutulan günlükler merkeze iletiliyor. Şikayetler, öneriler, dilekler ışığında ciddi bir data oluşturuluyor.

BEBEKLER BEZLERİNİ KENDİLERİ GİYECEK

Ayrıca yeni geliştirilen ürünlerden birinin test aşamasına da tanıklık ettim. Bebeklere bağlanan bezlere belirli sürelerle sıvı enjekte ediliyor. Bebeklere mavi pantolonlar giydirilip, oyun alanına gönderiliyor. Oyun sırasında hareket halinde olan bebeklerin kullandığı bezlerin sızdırma kabiliyetleri ölçülüyor.

Sabah ve öğlen gelen 100 kişilik anne grubunda, rakip firmanın bezinin sınıfta kaldığını söylemeliyim. Ayrıca ülkelere göre üretimde değişiklikler yapılıyor. Türkiye’de 300 aileden her yeni ürün için geri dönüş alınıyor.

Nehir doğduğunda iki kiloydu. Doğumdan önce ciddi anlamda bebek bezi stoklamıştım. Ama altı yıl önce stokladığım Prima’nın boyutları Nehir’e büyük geldiği için bir ay kadar başka bir marka bez kullandım.

Prima şimdi yeni doğanlar için bez üretti. Prima’nın prematüre bebekler için de bebek bezi var ama henüz Türkiye’de satılmıyor.

Prima asıl sürpriz ürününü ayaklanan 18 ayın üzerindeki bebekler için yapmış. Külot şeklinde giyilebilen bebek bezi inanılmaz rahat. Çıkartmak istediğinizde kenar bantları yırtılıyor. Prima, kuruluk, cilt bakımı, pişik önleme, kaka ve idrar tutma gibi tüm bezlerde bulunması gereken özelliklere konfor, kolay değiştirme ve eğlence özelliklerini de eklemiş. Bebekler artık annelerine ihtiyaç duymadan kendi bezlerini kendileri giyebilecek.

İlk hazır bezin üretiminin üzerinden 50 yıl geçmiş. Türkiye’deki geçmişi ise 20 yıl. Bebek bezi sektörü hızla büyüyor. Pazar payını ise sağlığın yanına eğlence, konfor katan firmalar artıracak.

Günümüzün yaratıcı çocukları, yaratıcı fikirlerin ve yaratıcı ürünlerin peşinden gidecek gibi görünüyor.

Hem oyun hem ticaret

Frankfurt’ta yaşayan anneler bebekleriyle geldikleri P&G merkezinde ortalama üç saat geçiriyor. Bebekler oyun oynarken, anneler sohbet ediyor, çay içiyor ve bedava bebek bezleriyle evlerine dönüyor.

Annelerin bebek bezi kullanma alışkanlıkları

Türkiye’de yılda ortalama 1 milyon 350 bin bebek doğuyor. Bu doğumların 900 bin kadarı hastanede gerçekleşiyor.

Bebek bezi kullanan annelerin yaş ortalaması 28-30 arasında. İlköğretim mezunu annelerin yüzde 50’si, ev hanımlarının yüzde 88’i bebek bezi kullanıyor.

0-36 ay grubundaki bebekler için günlük ortalama 3-4 bebek bezi kullanıldığı tahmin ediliyor.

Anneler ortalama her gece iki kere bebeklerinin altına bakıyor. Özellikle ilk 3 ayda bu kontrol daha sık yapılıyor.

Kırsal kesimde, kentsel bölgelere göre daha sık kontrol yapılıyor. Bunun muhtemel nedeni, kullanılan bezlerin kalite düşüklüğü sebebiyle sızdırma problemi

Annelerin büyük çoğunluğu bezin doluluğunu kontrol ederek veya bebeğin rahatsızlık hareketleri sonucunda bezi değiştiriyor.

Anneler genellikle 12’nci ayda tuvalet eğitimine başlıyor. 18 aydan itibaren daha aktif tuvalet eğitimi veriliyor. İki yaşında çoğu bebeğinin tuvalet eğitimi tamamlanıyor.

Ailelerin yüzde 70’den fazlası ilk kullanacakları markanın kararını kendileri veriyor. Bebekli arkadaşların önerileri kararda yüzde 10 oranında etkili oluyor.

Gaziantep mutfağına doyulacak

İstanbul Gaziantepliler Derneği tarafından düzenlenen 5’inci Gaziantep Yemekleri Şenliği, 18 Eylül Pazar günü, Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Kadıköy Belediyesi’nin destekleriyle, İstanbul mozaiğinde Gaziantepli’nin yerini güçlendirmek, zengin mutfağını tanıtmak, toplumun dikkatini Gaziantep kültürüne çekmek, Gaziantep’li esnafı desteklemek ve tanıtımlarına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen etkinliğin açılışını İstanbul Valisi Muammer Güler yapacak.
X