Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bebek pandanın ölümü ABD'yi yasa boğdu

  Hürriyet Planet
  25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Washington şehrindeki Ulusal Hayvanat Bahçesi’nde geçtiğimiz hafta doğan panda yavrusunun ani ölümü ülkeyi yasa boğdu.

  Hayvanat bahçesi yetkilileri, dün bir basın toplantısı düzenleyerek bir elden daha büyük olmayan 113 gramlık yavrunun, herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini ve dün sabah 9 sularında hayatta olduğunu söyledi.

  Bebek pandanın annesi Mei Şiang, 9.17’de garip bir ses çıkarmayı başladı. Bakıcıları bunun bir yardım çağrısı olduğunu fark ederek duruma müdahale etti ve anne panda hemen bebeğiyle birlikte kaldığı yerden uzaklaştırıldı.

  Anne panda ballı suyla oyalanırken, bebek kepçeye benzer bir aletle kafesten alındı. Cinsiyeti belli olmayan bebeğin nefes almadığı ve kalbinin atmadığı gözlendi. Veterinerlerin bütün çabalarına rağmen bebek kurtarılamadı.

  Ulusal Hayvanat Bahçesi Direktörü Dennis Kelly, “Hepimiz yıkıldık. Bu işi ne kadar tutkuyla, sevgiyle, enerjiyle ve ihtimamla yaptığımıza inanamazsınız” dedi. Bebek pandanın ölüm nedeninin bugün yapılacak nekropsiden sonra belirleneceği ancak ilk bakışta bir travma izi olmadığı belirtildi.

  ABD’de dört hayvanat bahçesinde panda bulunuyor ama Washington’da pandalar Kraliyet ailesi üyesi muamelesi görüyor. Şehre ilk panda 1972’de Başkan Richard Nixon’ın tarihi Çin ziyareti sonrasında bir hediye olarak gelmişti.

  Mei Şiang’ın 2005’te doğan ilk yavrusu Tay Şan, 2010’da Çin’e gönderilmeden önce çok sevilmişti.

  16 Eylül’de doğan son yavru hayvanat bahçesi yetkilileri için de bir sürpriz olmuştu zira 14 yaşındaki Mei Şiang, bu yavrudan önce beş düşük yapmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı