Dünya Haberleri

  Bebek Diktatör döndü

  Hürriyet Haber
  18.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yılki depremin yarattığı yıkıntı, kolera salgını ve devlet başkanlığı kriziyle boğuşan Haiti şimdi de eski diktatörleri “Bebek Doktor” lakaplı Jean Claude Duvalier’nin 25 yıl sonra Fransa’dan ülkeye dönüşüyle şaşkına döndü.

  KOYU renk takım elbisesi ve kravatıyla önceki gün günü Port-au-Prince Havaalanı’na inen Duvalier’yi kalabalık bir destekçi topluluğu karşıladı. Eski diktatör yaptığı açıklamada, “Buraya politika için gelmedim. Haiti’ini yeniden yapılandırması için buradayım” sözleriyle kafaları karıştırdı. Duvalier’nin uzatmalı sevgilisi Veronique Roy ise gazetecilere Duvalier’nin üç gün kalacağını söyledi. Çift daha sonra lüks Karibe Oteli’ne gitti.
  19’unda devlet başkanı
  Duvalier’nin 28 Kasım’daki devlet başkanlığı seçimlerinde yolsuzluk yapıldığı iddiaları sonrası yaşanan yönetim boşluğundan yararlanıp eski rejimini kurmak istemesinden endişe ediliyor. Duvalier ailesi Haiti’yi 1957’den 1986’ya kadar yönetti. Jean-Claude Duvalier, kendisini “ömür boyu başkan” ilan eden babası François “Baba Doktor” Duvalier’nin 1971’de ölümünün ardından henüz 19 yaşındayken devlet başkanı olmuştu. Haiti Cumhurbaşkanı Rene Preval 2007’de Duvalier’nin ülkeye dönmesi halinde yolsuzluklardan yargılanacağını söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı