KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

"Bebeğinizi kalça çıkığına karşı muayene ettirin"

AA / İsmail Hakkı Demir
29.01.2015 - 11:52Son Güncelleme :

- KSÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Üzel: - "Türkiye'de yeni doğan her 200 bebekten 3'ünde gelişimsel kalça çıkığı veya çıkığa meyil görülmektedir" - "Özellikle riskli bebekler ilk 45 gün içinde mutlaka ultrasonografiyle muayene edilmelidir"

AA / İsmail Hakkı Demir

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Üzel, Türkiye'de yeni doğan her 200 bebekten 3'ünde gelişimsel kalça çıkığı veya çıkığa meyil görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Üzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeklerde görülen kalça çıkığının genellikle doğumu izleyen haftalarda ortaya çıktığını belirtti. Söz konusu hastalığa karşı bebeklerin en kısa sürede muayene edilmesi gerektiğini vurgulayan Üzel, bebeğin büyümesiyle kalça gelişiminin geri kalabileceğine işaret etti.

Eklem gelişim bozukluğunun önemli bir problem olduğunu vurgulayan Üzel, sorunun erken tanı yapılamadığı için genç yaşta ağrı ve kireçlenmelere neden olabildiğini kaydetti.

Gelişimsel kalça çıkığının, Türkiye'nin önemli sağlık problemlerinden biri olduğuna işaret eden Üzel, "Araştırmalara göre, ülkemizde ortalama 200 bebekten 3'ünde gelişimsel kalça çıkığı veya çıkığa meyil görülmektedir. Bu oran dünya ortalamasının üstündedir. Bu hastalık, anne ve babadan gelen kalıtsal özellikler yanında yanlış geleneksel uygulamalardan kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

- Erken tanı mümkün

Üzel, kalça çıkığının nedeninin tam olarak belirlenemediğini söyledi.

Bu hastalığın; ailelerin ilk çocuklarında, kızlarda, ailesinde kalça çıkığı olanlarda, çoklu doğumlarda, hamilelik sırasında su azalması saptananlarda ve iri doğanlarda daha sık rastlandığını belirten Üzel, boyun ve ayak eğriliği gibi diğer kas iskelet sistemi hastalıkları olanlarda gelişimsel kalça çıkığı olasılığının biraz daha yüksek olduğunu vurguladı.

Kalça çıkığında erken tanının önemine dikkati çeken Üzel, şöyle konuştu:

"Her bebek, kalça çıkığı açısından doğumu izleyen en kısa sürede ilgili çocuk hastalıkları veya ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Sadece klinik muayene ile çıkık kalçaların önemli bir kısmı gözden kaçabilmektedir. Tanı amacıyla çekilen röntgen filmlerinden genellikle ilk 6 ayda kısmi bilgi alınabilmekte, bu nedenle kesin tanıya ulaşılamamaktadır. Günümüzde ultrasonografiyle bebek doğduğu andan itibaren kalça çıkığı ve gelişim geriliği tanısı konabilmektedir. Böylece kalça çıkığında tedaviye hemen başlama imkanı doğmaktadır."

Gelişim geriliği probleminde kalçaların normal sınırlara ulaşıncaya kadar izlendiğini ve gerektiğinde tedavi uygulandığını ifade eden Üzel, "Özellikle riskli bebekler ilk 45 gün içinde mutlaka ultrasonografiyle muayene edilmelidir. Diğer yeni doğanların ilk 90 gün içinde ultrasonografi ile muayene edilmeleri önerilmektedir" diye konuştu.

Üzel, gelişimsel kalça çıkığının önlenmesinin, toplumun her basamağının bu konuda eğitilmesi ve bilginin davranışlara yansımasıyla mümkün olacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden "Bebeğinizi kalça çıkığına karşı muayene ettirin" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Bebeğinizi kalça çıkığına karşı muayene ettirin" haberi güncellenecektir.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:35
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı