Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bebeğin cinsiyetini anne baba seçebilecek

  Hürriyet Haber
  29.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.10.2005 - 02:21

  Ünlü bilim dergisi Nature, ABD’de anne ve babalara bebeklerinin cinsiyetini seçme imkanı verecek yeni bir uygulamanın klinik deneylerine başlandığını yazdı. Dergi, bu yeni işlemin cinsiyet ayrımcılığına neden olabileceği endişesiyle İngiltere, Kanada ve daha birçok ülkede yasaklandığını da belirtti.

  ABD’nin en eski ve en saygın bilimsel dergilerinden ‘Nature’da yer alan bir haberde, Houston kentinde bir grup doktorun çiftlere doğmamış çocuklarının cinsiyetini seçme imkanı vermenin etkilerini belirlemek amacıyla klinik deney başlattıkları belirtildi. Dergide, doktorların ‘rahme yerleştirme öncesi genetik tanı’ adlı bir yöntem kullanarak ‘yardımcı üreme’ tekniği ile oluşturulmuş embriyonların cinsiyetini inceleyebilecekleri ifade edildi. Bu aşamadan sonra çiftlerin annenin rahmine yerleştirilmek üzere erkek ya da dişi embriyonları seçebilecekleri anlatıldı. Derginin haberinde, bu işlemin cinsiyet ayrımcılığına sebep olabileceği endişesiyle, aralarında İngiltere ve Kanada’nın da bulunduğu, pek çok ülkede yasaklandığı da belirtildi.

  Geçen ay başlayan araştırmada bebeklerin sağlıklarının yanı sıra, söz konusu yöntemle dünyaya gelen çocukların yaşları ilerledikçe ailelerinin karşı karşıya kalabileceği sosyal faktörlerin de göz önüne alınacağını kaydedildi. Nature dergisi, çalışmayı yürüten araştırmacıların, sadece halihazırda bir çocuğu olan ve farklı cinsiyete sahip bir çocuk isteyen çiftlerin programa kabul edileceğini belirttiklerini de bildirdi.

  Uzun yaşam geni babadan
  /images/100/0x0/55ea2158f018fbb8f86d151a
  İSVEÇLİ bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, uzun yaşamayı sağlayan genin anneden değil, babadan çocuğa miras geçtiğini kanıtladı. Umea Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmanın sonuçları ‘Proceedings of National Academy of Sciences’ isimli dergide yayınlandı. Bilim adamları deneklerden kan ve savunma hücrelerinden örnekler aldılar ve kromozomlardaki ortalama yaşam ile ilgili ipucu veren telomereleri soyutladılar. Telomerelerin organizmanın yaşama süresiyle doğrudan ilişkili oldukları belirlendi. Bilim adamları telomerelerin uzunluğunun babadan alınan genlerle alakalı olduğunu ve DNA’nın yüzde 50’sini sağlayan annenin bu konuda etkisinin olmadığını belirledi.

  İnsanın en detaylı gen haritası tamam

  Bilim adamları insanın gen haritasını tamamlamayı başardı. İnsanın genetik kodlarını oluşturan 3 milyar harfin dizilimlerini bir haritada birleştiren ‘İnsan Genome Projesi’ herhangi iki insanın birbirine genetik olarak yüzde 99.9 benzediğini ortaya koymuştu. Birçok ulustan 200 bilim adamının biraraya gelmesiyle yapılan çalışma sonucunda, şimdi de bu yüzde 0.1’lik farkı açıklamak için daha detaylı bir harita çıkarıldı. ‘HapMap’ denilen bu harita, genetik değişimlerin belirleyicisini, yani tek nükleotid polimorfimzleri (SNP-single nucleotide polymorphisms) gösteren daha detaylı bir harita. Bir insanı diğerinden farklı kılan şey ise SNP’lerin farklı dizilimleri. Yeni harita, SNP’lerin bölge bölge gruplandığını (haplotipler) ve enformasyon blokları olarak insandan insana kalıtım yoluyla geçtiğini gösteriyor.

  İnsanlarda yaklaşık 10 milyon SNP bulunuyor ve biraraya gelmiş bir SNP setine ise ‘haplotip’ deniliyor. SNP’ler, insanın genetik şifresini oluşturan üç milyar DNA harfi içerisinde farklı dizilimleri gösteriyor HapMap’ın ilk aşamasında 1 milyondan fazla SNP bulunuyor, halen yapım aşamasındaki ikinci aşama, HapMap’da ise 2 milyon SNP daha haritaya eklenecek. Oxford Üniversitesi’nden Profesör Peter Donnelly, ‘insan geni dizilimleri, bize insanı yapan birçok parçanın listesini veriyor.

  HapMap ise tıpkı Post-İt notları gibi göstergeler sağlıyor. Yaygın hastalıklarla ilgili olan genleri ararken, bu göstergeler üzerinde yoğunlaşabiliriz’ dedi. Bilim adamları, HapMap’ı kullanarak, hastalığın temelindeki genetik nedeni tespi etmek için, hastalıklı insanların SNP kalıplarını, sağlıklı insanlarınki ile karşılaştırabilecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı