Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bebeği yoğun bakımda olan turistten inanılmaz iftira

  Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
  23.07.2007 - 14:36 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'ya 6 aylık hamileyken tatile gelen ve erken doğum yapan Estonyalı 25 yaşındaki Ulle Vilgo'nun erkek bebeği Ralf, 17'inci gününde yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Vilgo'nun 732 gram dünyaya getirdiği Ralf, kuvöze konularak yoğun bakım alındı. Doğumdan sonra ülkesine dönen Ulle Vilgo'nun, bebeğinni Türkiye'de rehin kaldığını söylemesi ortalığı karıştırdı.

  Estonyalı turist Ulle Vilgo'nun 3 Temmuz'da Alanya'da tatil yaparken doğum sancıları tuttu. Erken doğum yapacağı için bebeğin özel bakıma ihtiyaç duyacağını düşünen Vilgo, Antalya'daki Özel Anadolu Hastanesi'ne geldi. Erken doğum yapan Vilgo'nun dünyaya getirdiği 732 gram ağırlığındaki erkek bebek kuvöze alınarak solunum cihazına bağlandı.

  Doğumdan sonra 42 gram kaybederek 690 grama gerileyen erkek bebeğe Ralf adı verildi. Vilgo, doğum ve yoğun bakım uygulanan bebeğin bakım masraflarının ödenmesi için seyahat sigortası şirketini aradı. Ancak şirket, 6 aylık hamile bir kadının yolculuk yapmasının sakıncalı olduğu gerekçesiyle ödeme talebini reddetti.

  Bunun üzerine hastane masraflarını karşılamak üzere ülkesine dönmesi gerektiğini söyleyen Ulle Vilgo, doğumdan 5 gün sonra bebeğini kuvözde bırakarak gitti. Estonya gazeteleri ise turist kadının sigorta şirketiyle yaşadığı sorunu ‘Hastanede skandal’, ‘Bebeğimiz rehin kaldı’ gibi başlıklarla duyurunca ülke çalkalandı.

  Hastane yetkilileri, Estonya'nın Antalya Fahri Konsolosu turizmci Ethem Okudur'u durumdan haberdar etti. Okudur da Estonya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne bilgi verdi. Büyükelçiliğin durumdan haberdar ettiği Estonya Dışişleri Bakanlığı masrafları karşılamayı taahhüt etti.

  YAŞAMA ŞANSI YÜZDE 50

  Ralf bebek 17 gündür Özel Anadolu Hastanesi'nin Yeni Doğan Servisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yaşam savaşı veriyor. Yenidoğan Uzmanı Dr. Aşkın Güray Namlıoğlu, “Dünyada 25 hafta ve bu gibi erken doğumlarda yaşama şansı yüzde 50. İlk bir hafta bizler için çok tehlikeliydi. Ancak minik bebek 17'nci gününe girdi ve hızla iyileşiyor. Şu an solunum cihazına bağlı ve damardan beslenerek yaşıyor. Hayati tehlikeyi kısmen de olsa atlattı. Ağustos ayında bebeğin gelişimi iyi gider ve yolculuk yapabilir duruma gelirse ambulans uçakla ülkesine gönderilecek” diye konuştu.

  Özel Anadolu Hastanesi Genel Müdürü İrfan Erdoğan, “Bebeğin bakımı devam ediyor. Parayla ilgili bir sorun sözkonusu değil” dedi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı