Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Bebeden dedeye hayat takası

  24 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 24 Nisan 2013 - 08:40

  Birbirini tanımayan ama yaşamak için nakle ihtiyaç duyan 8 aylık Naz bebek ile 70 yaşındaki Konstantin İpseftel’in aileleri, karaciğer takası yaptı.

  TEMMUZ 2012’de dünyaya gelen Naz bebeğin sarılığı bir türlü geçmedi. Naz Karayanık’a, iki aylıkken ileri tetkiklerde, doğuştan safra yolunun bulunmadığı anlaşıldı. Ameliyatla safra yolu bağırsağına bağlandı. Ancak zaman kazandıran bu ameliyat, bebeğin karaciğerini kurtarmaya yetmedi. Kısa zamanda siroz gelişti. Yaşaması için tek şansı karaciğer nakliydi. Anne Songül Karayanık’ın (26) 0 Rh pozitif, kan grubu uyuyordu ancak alınabilecek karaciğer lobu Naz için çok büyüktü. Kilo verirse karaciğerinin de küçüleceği söylenince Songül Karayanık, iki ayda 10 kilo verdi. Buna rağmen karaciğeri küçülmedi. Aile Şişli Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yaman Tokat’a başvurarak çapraz nakil için listeye girdi.

  /images/100/0x0/55eb06bbf018fbb8f8a62ecc
  Bu arada hepatit B’ye bağlı karaciğer yetmezliğiyle takip edilen serbest meslek sahibi Konstantin İpseftel’in (70) de sirozu ilerledi. Onun için de son çare karaciğer nakliydi. Bir yıl uygun karaciğer bekledi, ancak çıkmadı. Fizyoterapist oğlu Maki İpseftel’in (29) de kan grubu babasıyla uyumlu ve O RH pozitifti. Ancak, karaciğerinin sol lobu küçüktü ve babasına yetmeyecekti. Sağ lobu alınsa da geride kalan sol lop bu kez kendisi için yetersiz kalacaktı.

  AYNI ANDA AMELİYAT

  Prof. Dr. Tokat ve ekibi iki aileye çapraz nakil teklifinde bulundu. Maki İpseftel’in küçük karaciğeri bebek Naz, Songül Karayanık’ın büyük karaciğeri de baba İpseftel’e yetebilirdi. Hasta yakınları teklifi kabul etti. Vericilerin vazgeçmesi ihtimaline karşı iki alıcı ve iki verici 10 Nisan’da, aynı anda ameliyata alındı. Karaciğer parçaları yeni sahiplerine nakledildi. Yoğun bakımda bir gün tutulan vericiler kısa zamanda ayaklandı. Alıcı İpseftel de odasına çıktı bile. Ameliyata alındığında sadece 7 kilo olan Naz halen yoğun bakımda takip ediliyor. Birkaç güne kadar odaya alınacak.

  Çapraz nakil aday havuzu oluşuyor

  PROF. Dr. Yaman Tokat: “Çapraz nakil, canlı vericisi olup da uyumu olmayan kişiler için bulunmuş yöntem.  Bizim yaptığımız sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da ilk çapraz karaciğer nakli. Karaciğer bekleyen hastalar değişik merkezlerde birbirinden habersiz kadavra sıralarında bekliyor ve yaşamlarını yitiriyor. Bunun için hasta ve hasta yakınlarının bizzat üye olabileceği www.caprazkaracigernakli.com web sitesi kurduk.”

  Şanssızlık içinde büyük bir şans

  Songül Karayanık: “Kızım için tek çareydi. Ailemizde benden başka kan grubu uyan kimse yoktu. Karaciğerimi başkasına vermiş gibi hissetmiyorum. Sanki Naz’a gitti gibi. Vicdanen rahatım. İpseftel Ailesi’yle sürekli görüşüyoruz, birbirimizin hastalarını merak ediyoruz.”
  Maki İpseftel: “Düşünecek bir şey yoktu. Çapraz nakil şanssızlık içinde bir şanstı. Sonuç itibariyle benim hedefim babamın, Songül Hanım’ın da hedefi çocuğunun iyi olması. İkimiz de zaten ameliyat olacaktık. Olduk ve hedefimiz ulaştık. Kendi hastamız kadar Naz’ı da ailece merak ediyoruz.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
  • Asli Polatli 24.4.2013 10:45:28
   Iyi guzel seyler de oluyormis zavalli canim ulkemde.
  • kemal polat 24.4.2013 10:22:26
   Allah yar ve yardımcınız olsun )))))))
  • fevzi mustafa ecevit 24.4.2013 10:02:58
   Çapraz karaciğer nakli fevkalade olumlu ve uygun bir yöntem. Diğer organlar içinde düşünülebilir. Bir hayat kurtarmak ne kadar güzel bir şey. Her iki tarafı da kutlarım.
  • Nihat Kayacı 24.4.2013 09:19:28
   Allah her ikisine de acil şifa ve sevdikleriyle uzun ömür versin.
  • by ismail laçin 24.4.2013 09:11:25
   allah kimseyi darda zorda çaresiz bırakmasın
  • Selçuk ZETEN 24.4.2013 08:34:35
   Artık organ bağışı konusunda ciddi anlamda bilinçlenmeliyiz.Devletin de destekleyeceği ve tüm basın yayın kuruluşlarının yoğunlaşarak oluşturulacak bir kampanya eminim çok etkili olacaktır.Abuk subuk yerli dizilerin arasına dahi serpişitirse kampanya (Reyting rekorları kırıyor çünkü) etkili olur.
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharrotalarisonbaharcesur ve güzelcesur ve güzel 6. bölüm fragmanı