Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beatles’ın popüler resmi Florya’da mağaza vitrininde

Telefondaki arkadaşım heyecanla “İki adımlık yer, atla taksiye mutlaka git gör” diye üsteliyor. Hafta başında yemeğe çıktığım arkadaşımın ısrarla gitmemi istediği yer Florya’daki ‘İstanbul Akvaryum’ alışveriş merkezi.

Görmemi ısrar ettiği ise ‘Urbaks’ adlı mağaza. “Neyi göreceğim” diye soruyorum, fazla bilgi vermiyor: “Girerken görürsün.”

Çarşı kaldığım otele nerdeyse taş atımı mesafede. Yarım saat sonra modern çarşının ikinci katındayım. Bir koridor köşesine geliyorum, karşımda Urbaks. Kapısı geniş, iki yanında insan boyunu aşkın cam vitrinler. Arkada satış malları yerine kapının iki yan vitrinde siyah-beyaz aynı poz iki resim teşhir ediyorlar.

Aynı mesleği paylaştığım arkadaşımın niye ısrar ettiğini anlıyorum. Resimler gelmiş-geçmiş en ünlü pop grubu The Beatles’ın Londra’da Buckingham Sarayı’na giderken girişte hayranlarının yarattığı izdihamı gösteriyor.

Anı defterimden sayfalar açılıyor. Üniformalı polislerin kapıda insan duvarıyla kontrol almaya çalıştığı gurubun ortasında ben de varım. Darbe alıp düşmesin diye kolum havada yukardan görüntü almaya çalışıyorum.

The Beatles Saray’da Kraliçe Elizabeth’den MBE nişanını aldıktan sonra izdihamı önlemek için hileye başvurdular. Nişan törenine Rolls Royce ile gelen John, Paul, George ve Ringo fotoğrafçıları atlatmak için görkemli Rolls Royce yerine minibüsle Saray’ı terk ettiler. Taktik başarılı oldu, fotoğrafçıların çoğu boş yere lüks arabanın peşine takıldı.

Minibüs önümden geçerken kapısı aralandı, Ringo Starr “Atla içeri” diye bana seslendi. Aylar önce BBC’nin Lime Grove stüdyolarında röportaj yaptığım “Şahane Dörtlü” (Fab 4)
lakaplı grubun şakacı davulcusu azalan kalabalık arasında beni tanımıştı.

The Beatles’ın daha sonra nişan töreninde Saray tuvaletinde esrarlı sigara içtiklerini itiraf etmeleri de tüm dünyada yankılar yaptı. Buckingham kapılarında izdiham resmi başta ‘Life’ çeşitli dergilerde kapak olduğu gibi gazetelerde, The Beatles kasetlerinde de kullanıldı.

Mağaza personeli ‘Urbaks’ta popüler Beatles resminin niye kullanıldığını bilmediklerini söyledi.

Beatles’ın popüler resmi Florya’da mağaza vitrininde

Beatles’ın popüler resmi Florya’da mağaza vitrininde

Beatles’ın popüler resmi Florya’da mağaza vitrininde

Beatles’ın popüler resmi Florya’da mağaza vitrininde

X