ERZURUM HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

BEAH'ta Bronkoskopi sayesinde erken tanı

DHA
07.08.2017 - 12:33Son Güncelleme :
DHA

ERZURUM, (DHA)- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesin (BEAH) Göğüs Hastalıkları Servisinde Bronkoskopi ile 15 dakikada erken kanser tanısı konulduğu bildirildi.
    BEAH Göğüs Kliniğinden Uzm.Dr.Buğra Kerget ve Uzm.Dr.Zehra Çamcı Ekinci, yaklaşık 1 aydır Ebus uygulaması ile 30 hastaya erken teşhis koyduklarını bildirdiler. Uzm.Dr.Buğra Kerget ve Uzm.Dr.Zehra Çamcı Ekinci yeni hizmete giren cihazla ilgili şunları söylediler:
    "EBUS (endobronşial ultrasonografi), akciğer kanserinin yanı sıra tüberküloz, sarkoidoz, diğer enfeksiyon hastalıkları, lenfomalar gibi birçok hastalığın teşhisinde kullanılan ve bir çeşit bronkoskopi yöntemidir. Tümör ya da diğer hastalıklar her zaman hava yollarının içinde yani bronşlarda yer almazlar. Akciğer kökenli hastalıkların ilk habercisi çoğu kez akciğerdeki lenf bezleridir. EBUS, lenf bezlerini tarayarak, şüpheli lenf bezlerinden biyopsi alınıp kanser tanısının konmasında, yine kanserin evrelemesinde, yardımcı olur. EBUS yöntemi; kişiyi ileri cerrahi girişimden kurtarabilen oldukça gelişmiş bir tanı yöntemidir. EBUS, özel iğnesi sayesinde özellikle göğüs boşluğu içerisinde normal bronkoskopi yöntemi ile ulaşılamayan bölgelerdeki büyümüş lenf bezlerinin ya da merkezi havayollarına komşuluk gösteren lezyonların içine girebilmeye olanak sağlar. Biyopsi yapılmak istenen lenf bezi veya tümör kitlesi bu ultrasonografi ile görüldükten sonra bronkoskopun içerisinde özel olarak üretilmiş bir ince iğne bronkoskopun ucuna gönderilmekte ve ultrasonografik görüntü altında bu lenf bezi ya da kitleden parça alınabilmektedir. Yöntemin hastaya sağladığı diğer bir avantajı ise kan damarlarının ultrasonografi ile görüntülenmesi sayesinde damar yaralanması riski ortadan kalkabilmektedir. Bu yöntem, özellikle göğüs boşluğu içerisindeki büyümüş lenf bezlerinin tanısında, konvansiyonel yöntemlerle ulaşılamayan tümörlerin tanısı ve evrelemesi ile tedavi kararında, sarkoidoz, lenfoma, tüberküloz gibi hastalıkların tanısında, büyük akciğer damarları düzeyindeki pıhtıların saptanmasında başarı ile kullanılabilmektedir."
    Bu yöntemin kullanılması ile birçok hastanın gereksiz ameliyatlardan kurtarıldığını, hastanede yatırılmadan 15 – 20 dakikalık ağrısız bir işlemle akciğer hastalıklarının tanısı ve evrelenmesi sağlanabildiğini anlatan Uzman Doktorlar, işlem süresince tansiyon, nabız, elektrokardiyografi, oksijen satürasyonu gibi tüm hayati fonksiyonlar bir monitör üzerinden izlendiğini belirttiler. Uzm.Dr.Buğra Kerget ve Uzm.Dr.Zehra Çamcı Ekinci, hastalara müdahale aç karnına yapıldığı için 1 - 2 günlük randevu verdiklerini hatırlattılar.
 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BEAH'ta Bronkoskopi sayesinde erken tanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:58
 • Yatsı
  18:33
Sayfa Başı