Dünya Haberleri

DÜNYA

  BDT'de hasta Yeltsin krizi

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1998 - 00:01

  19 Mart'ta Moskova'da yapılması beklenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesi Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in hastalığı dolayısıyla bir ay sonraya ertelendi. Zirvenin ertelenmesi önemli gündem maddeleriyle Moskova'da toplanmaya hazırlanan BDT'de rahatsızlık yarattı.

  67 yaşındaki Boris Yeltsin, geçen cuma gününden bu yana rahatsız. Kremlin Sözcüsü, Başkan Yeltsin'in ağır bir soğuk algınlığı geçirdiğini açıklarken, hafta sonu eşi Naina'nın da rahatsızlandığı bildirildi. Naina-Boris Yeltsin, Moskova dışındaki Gorki-9 rezidansında tedavi edilirken, şimdi de BDT zirvesinin ertelendiği duyuruldu.

  Perşembe başlaması beklenen BDT zirvesinde birliğin geleceği açısından hayati önem taşıyan gündem maddeleri ele alınacaktı. 1991 yılında SSCB'nin dağılmasından sonra kurulan ve günümüze kadar ağır aksak varlığını sürdüren BDT'nin üyeleri ciddi eleştirilerle Moskova'ya gelmeye hazırlanıyorlardı. Zirvede BDT'nin bundan böyle siyasi ağırlıklı bir oluşum değil, ekonomik işbirliğinin önplana çıktığı bir topluluk haline dönüşmesi istenecekti.

  Siyasi gözlemcilere göre zirvenin ertelenmesinde Yeltsin'in uygun bir BDT politikası geliştirememesi de önemli rol oynuyor. Bir gözlemci bu konuda, Yeltsin’in kendisi hasta olduğu gibi, BDT politikası da hasta adam. İkinci faktör ertelemede daha etkin bir rol oynadı' yorumunu yaptı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı