Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP'ye polis engeli

  Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR (DHA)
  08 Ekim 2011 - 12:14Son Güncelleme : 08 Ekim 2011 - 12:43

  İMRALI Cezaevinde hükümlü bulunan çetebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşememesini protesto amacıyla Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) desteğiyle Bursa’nın Gemlik İlçesinde yarın yapılacak yürüyüşe katılmak için Diyarbakır’dan yola çıkan konvoyu, polis kent çıkışında durdurdu. Polis, ’diğer illerde BDP konvoyuna saldırı olabilir’ ihbarı aldıklarını ve bu nedenle geçişe izin vermeyeceklerini bildirdi.

  TUHAD-FED ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin ’Öcalan’a özgürlük’ sloganıyla Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak yürüyüşle ilgili yaptıkları duyurular üzerine, sabah erken saatlerde toplanan yaklaşık bin kişi 7 otobüs, 10 midibüs ve otomobillerle yola çıktı. BDP Diyarbakır Miletvekili Emine Ayna, DTK Genel Başkan Yardımcısı ve BDP Siirt Miletvekili Gültan Kışanak, BDP Bingöl Miletvekili Dr. İdris Baluken’in de bulunduğu konvoy 10’uncu kilometredeki Yaşar Şimşek polis karakolu önünde, trafik kontrolü gerekçesiyle durduruldu.

  Burada kimlik kontrolünden geçirilen BDP’liler bekletilirken, Diyarbakır Miletvekili Emine Ayna, 5 kilometre ilerde bulunan ikinci kontrol noktası olan Pirinçlik Karakoluna gitti. Burada önlem alan polis yetkilileri, milletvekili Emine Ayna’ya "BDP konvoyu diğer illerden geçtiğinde saldırıya uğrayacak" ihbarı aldıklarını ve bu nedenle geçişlere kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi. Emine Ayna da ilk kontrol noktasına dönerek durumu diğer miletvekilleri ile BDP’lilere iletti. BDP konvoyunun Yaşar Şimşek Polis karakolu önündeki bekleyişi sürüyor. 
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı