Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP'nin 'Ormancık' önergesi reddedildi

  A.A
  02 Şubat 2011 - 16:02Son Güncelleme : 02 Şubat 2011 - 16:02

  BDP'nin, “1994 yılında Hakkari Şemdinli Derecik İç Güvenlik Taburu Jandarma ekipleri tarafından Ormancık Köyünde 12 kişinin öldürülmesi iddialarının aydınlatılması amacıyla Meclis araştırması açılması” istemini içeren önergenin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi reddedildi.

  TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında toplandı.

  Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine BDP, grup önerisini Genel Kurul'a taşıdı.

  BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, partisinin önerisi üzerinde söz aldı. Geylani, “bölgede çeşitli zamanlarda yapılan kazılarda birçok yerde toplu mezar bulunduğunu” öne sürerek, “Yüzlerce insanın kemikleri çıkarıldı. Kazma vurduğumuz her yerden insan kemikleri fışkırıyor. Sayın Başbakan, Bosna'da ortaya çıkan toplu mezarlar için gözyaşı döküyor ancak ülkesinde yaşananlar karşısında suskun” diye konuştu.

  “Dünyada hiçbir zulmün cezasız kalmadığını” savunan Geylani, “Komşularımızda yaşananlar bunun somut ifadesidir. Devletin geçmişi ile yüzleşip özür dilemesi gerekiyor” dedi.

  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise söz konusu alanda yapılan iki kazı çalışmasında bir bulguya rastlanmadığına dikkati çekti. Araştırma önergesine konu olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığını anımsatan Tunç, adli sürecin sonucunun beklenmesi gerektiğini ifade etti. AK Parti iktidarını 17 yıl önce yaşanmış bir olaydan sorumlu tutmanın ve bunun üzerinden siyaset yapmanın iyi niyetli bir yaklaşım olmadığını belirten Tunç, AK Parti'nin karanlıkta hiçbir şey bırakmamaya kararlı olduğunu söyledi. Tunç, “Zaten 2 aylık bir çalışma dönemi kaldı. Komisyonun kurulup, raporunu hazırlaması için zaman yok” dedi.
  Konuşmaların ardından yapılan oylamada, BDP'nin önerisi kabul edilmedi.

  GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR

  AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, gündem dışı konuşmasında, Artvin'in, son yıllarda yapılan çalışmalarla barajlar, yollar, köprüler ve viyadükler kenti haline getirildiğini söyledi. Kentteki diğer çalışmalara da değinen Çolak, eğitime yönelik yatırımların sürdüğünü ifade etti.

  CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, ithal kumaş nedeniyle ülke tekstil sanayisinin kaybedilmek üzere olduğunu ileri sürdü. Aslanoğlu, “100 milyar dolarlık makine satılmış ülkemize, Avrupalı üreticilerden tarafından. 10 milyon metrekare kumaş getirilmiş Çin'den. Kendi değerlerimizi, kendi ürettiğimiz malları korumamız gerekiyor. Hazır giyim gelmesin bu ülkeye. Türkiye bir makine mezarlığı oldu” diye konuştu.

  MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz da Eğirdir Gölünde sürdürülen havza koruma planı kapsamında yapılan çalışmaları eleştirdi. Planın, “yasak getirmek”, “men etmek” gibi kolaycı çözümler içerdiğini öne süren Korkmaz, “Plana göre, köy evlerinin 'plansız yapı' olarak değerlendirilip, yıkılması gerekiyor. İnsanların 40 yıllık ocaklarını yıkmak kolay mı? Oldu olacak Eğirdir Gölü'nü çerçeveletip duvara asalım. Birbirimize bakıp duralım. Çağdaş olan bu değerlerin hayatın içerisinde korunmasıdır” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı