Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  BDP'li Tuncel: Hükümet Öcalan'ın serbest bırakılmasını gündemine almalı

  02 Temmuz 2013 - 15:20Son Güncelleme : 02 Temmuz 2013 - 16:32

  BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Kürt sorununun nihai çözümü isteniyorsa, bunun yolu Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasından geçer. Bunu da hükümetin bugünden kendi gündemine alması gerekir" dedi.

  Hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle BDP İstanbul İl Başkanlığı, Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu Başkanlığı önünde bir basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı basın açıklamasında, "Tutsaklara özgürlük, Hükümet adım at" sloganları atıldı. Bugün Metris Cezaevindeki bazı hasta tutukluları ziyaret ettiğini söyleyen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, hükümetin bir iyi niyet göstergesi olarak hasta siyasi tutukluları serbest bırakmasını istedi. Bu konuda Adli Tıp Kurumu'nun yetkili olmasını eleştiren Tuncel, tam teşekkküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporunun yeterli olarak kabul edilmesini istedi.

  BDPli Tuncel: Hükümet Öcalanın serbest bırakılmasını gündemine almalı KIŞINAK: ON BİNLERCE GENÇLE O TARLALARDA YÜRÜYECEĞİM

  BEŞİR ATALAY'A YANIT

  Hükümete adım atması için çağrıda bulunduklarını söyleyen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Çünkü gerçekten bir çözüm olacaksa hükümetin adım atması gerekiyor. Barışın iki tarafı olur. Sayın Öcalan üzerine düşen sorumluğu yerine getirdi. Sayın Öcalan'ın dediği gibi hükümetin demokratik siyaset önündeki engelleri kaldırma zamanıdır. Bunu kim yapacak ? Bunu hükümet yapmayacaksa kim yapacak? Biz mi yapacağız ? Sayın Beşir Atalay diyor ki, ' BDP niye sokağa çıkıyor ? 'Sen adım at. Biz sokağa çıkmayalım. Sen yasaları değiştir, sen terörle mücadele yasasını değiştir, Bingöl'ün hesabını ver. Lice'nin hesabını ver. Biz de sokağa çıkmayalım. Tabi sokağa çıkacağız. Bizim bir geleneğimiz var. Direne direne kazandık. Bundan sonra da direne direne kazanacağız" dedi.

  ÖCALAN'IN SERBEST BIRAKILMASI GÜNDEME ALINSIN

  Güven artırıcı adımlar olmadığı sürece süreçin ilerlemesinin mümkün olmadığını belirten Tuncel, " Kürt sorununun nihai çözümü isteniyorsa, bunun yolu Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasından geçer. Bunu da hükümetin bugünden kendi gündemine alması gerekir. Çünkü bir halkın önderi özgür değilse o halk özgür değildir. Bu bütün dünyanın bildiği, AKP'nin de bildiği bir durumdur." şeklinde tamamladı. Tuncel'in konuşmasının ardından oturma eylemi yapan grup slogan atmayı sürdürdü. Polis, Adli Tıp Kurumu içinde beklerken bir süre de oturma eylemi yapan grup daha sonra olaysız dağıldı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 115 Yorum }
  • DEVRİM BİLİR 2.7.2013 17:21:54
   O KADAR ÇOK TAVİZ VERİRSENİZ SONUÇLARINA DA KATLANIR, İSTEKLERİNİ KARŞILAYAMAZ DURUMUNA DÜŞERSİNİZ. '' KÜRT SORUNUNUN NİHAİ ÇÖZÜMÜ '' KONUSUNDA SÖZLERİN TUTULMAMASININ FATURASI SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEYEN SİYASİLERE ÇIKARILACAKTIR.
  • İlyas Şimşek 2.7.2013 17:20:56
   Bu söylediğinizi yapmak demek ülkedeki halkın tamamına yakınını karşınıza almak demek. Bunu yapacak kişi annesinin karnından doğmamıştır.
  • ümit cengiz 2.7.2013 17:18:51
   parası ile değilmi secim zamanı akp verir parasını alır kendi secmeninde evet oyunu rahat olun
  • ümit cengiz 2.7.2013 17:18:16
   akp işini bilir 3 kuruş zam yaptımı ilk önce af için şehit yakınları evet der merak etmeyin
  • ekrem bulut 2.7.2013 17:17:25
   diyarı bekiri de başkent yapalım mı
  • Timay Bulak 2.7.2013 17:14:50
   başka bir arzunuz var mı ? bu konuşan şahıslar Öcalanın otelde yattığını sanıyor herhalde.
  Sayfa Başı
  HaberlerPeruBilinmeyen kabilelerMursi KabilesigidelloUçakAvrupadirek uçuş