Gündem Haberleri

  BDP'li Kışanak AK Parti'yi eleştirdi

  DHA
  30.12.2009 - 17:12 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’da Özgür Yurttaş Derneği'nin, 7’si belediye başkanı 23 kişinin KCK operasyonu kapsamında tutuklanmasını protesto etmek için düzenlediği ve olayların çıktığı yürüyüş öncesi konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, KCK operasyonuna sert sözlerle tepki gösterdi.

  Kışanak, AK Parti hükümetinin seçimlerden bu yana Kürt halkının örgütlü, özgürlük mücadelesine yönelik bir tasfiye operasyonu başlattığını ileri sürerek, “Bu tasfiyenin adını da açılım koydu. Biz böyle açılım istemiyoruz. Nisan ayından beri AKP hükümetinin midesine oturan, 29 Mart seçimlerinin intikamını almaya çalışıyor. Biz buna karşı onurlu direnişimizi sürdürüyoruz. Önce yöneticilerimize, arkasından halkımıza yönelik gözaltına operasyonu başlatıldı. 500’ün üzerinde partimizin yöneticisi ve üyesi halen tutuklu. Arkasından sayın Abdullah Öcalan’ın açılım sürecini, bu ülkenin aydınlık geleceğine taşıyabilmesi, halklarımızın kardeşçe yan yana yaşayabilmesi için hazırladığı yol haritasına ambargo konuldu” dedi.

  ‘ARKADAŞLARIMIZI REHİNE GİBİ KULLANACAKLAR’

  Sözleri sık sık terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine atılan sloganlarla kesilen Gülten Kışanak, AK Parti hükümetinin, rehine siyasetinin bir gereği olarak, Öcalan’ın yaşam koşullarını zorlaştırdığını ve arkadaşlarına kelepçe vurularak da, ‘Biz sizin iradenizi tutsak alıyoruz’ demek istendiğini ileri sürdü. Kışanak, şunları söyledi:
  “AKP senin gücün yeter mi, Kürt halkının iradesini rehin almaya? Ey Tayyip, senin gücün yeter mi ölümüne özgürlüğüne sevdalı bir halkın iradesini tutsak almaya? Ey AKP, ey Ankara şaşırma aklını başına topla. Bu halkın iradesinin önünde durma yanlışından geri dön. Tasfiye sürecinde bir rehine politikası izliyor. Tasfiye politikalarını hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızı bir bir tutuklayarak, onlar pazarlık masasında rehine gibi kullanılmaya çalışılıyor. Ama yanılıyorsunuz. Şu meydanda gördüğünüz her bir Amedli, her bir gencimiz Ahmet Türk’tür, Abdullah Demirbaş, Zülküf Karatekin’dir. Sen bu halkın iradesine ipotek koyamazsın. Rehine siyaseti uygulayamazsın. Bizim öylesine örgütlü gücümüz var ki, öylesine siyasallaşmış bir halkımız var ki, bütün tasfiye politikalarını boşa çıkaracak güçtedir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı