Gündem Haberleri

  BDP'li Kaplan nüfustan düşen 9500 kişinin peşinde

  Ramazan İMRAĞ/CİZRE (Şırnak), (DHA)
  04.02.2011 - 12:44 | Son Güncelleme:

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan Türkiye İstatistak Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Şırnak’ın nüfusunun bir yılda 9 bin 437 kişi azalmasına tepki gösterdi.

  Hasip Kaplan, "Eteresan olan nüfustan düşülen 9500 kişinin erkek olması. E-devlet uygulamasına geçtiğimize göre ve her vatandaşın da bir kimlik numarası olduğuna göre bu vatandaşlar nereye gitti? Bu vatandaşlar Şırnaklı mı değil mi? Bu vatandaşlar yurt dışına mı gitti? Dağa mı gitti,yoksa buharlaştı mı?" dedi.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2009 yılında 63 bin 665 olan Şırnak nüfusunun 2010 yılında 54 bin 228’e düştüğünü açıklamasını değerlendiren Hasip Kaplan, aslında kentin nüfusunun her geçen gün arttığını ileri sürdü. Buna karşın nüfusun azaldığı söyleniyorsa, devletten bunların nereye gittiğini açıklamasını istediklerini belirten Hasip Kaplan, şunları söyledi:

  "Oysaki bizim resmi tespitlerimize göre 3500 resmi doğum var ve il merkezine 2 bin üniversite öğrencisi gelmiş. Ama enteresan olan nüfustan düşülen 9500 kişinin erkek olması. E-devlet uygulamasına geçtiğimize göre ve her vatandaşında bir kimlik numarası olduğuna göre bu vatandaşlar nereye gitti? Bu vatandaşlar Şırnaklı mı değil mi? Bu vatandaşlar yurt dışına mı gitti? Dağa mı gitti,yoksa buharlaştı mı? Adrese dayalı sayım esas alındığına göre çok ciddi bir seçim güvenliği ile karşı karşıyayız. Eğer Şırnak merkez gibi 63 bin nüfuslu bir yerde aniden 9500 kişi nüfustan düşüyorsa ve bu rakam da yüzde 15 civarındaysa, Şırnak merkez nüfusunda çok vahim bir durum var. Şırnak merkezde asker, polis ve yurt gibi devlet kurumlarının kayıt dışılığı durumu ortaya çıkıyor. Kayıt dışı vatandaşlar var oysaki orada doktor olan, memur olan, polis olan birinin görev yaptığı yerdeki adreste kayıtlı olması gerekir."

  Milletvekili Kaplan, Şırnak merkezde belediye seçimlerini kazanmak için nüfusta bir kaydırma olduğunu düşündüklerini söyledi. Kaplan, nüfus düşüşünün kafalarda soru işaretleri yarattığını belirterek, "Burada 3 bin 500 doğum olmuş, 2 bin üniversite öğrencisi gelmiş. Bu etti 5 bin 500. Bütün oranlar nüfus artışı veriyor, Şırnak’ta 3 milletvekili iken 4 milletvekili olduk. Seçmen sayımız 200 bini aştı ama, burada kayıp 9500 vatandaş var. Burada kayıp vatandaşlar nereye gitti?" dedi.

  HÜKÜMET ADIM ATMIYOR

  BDP Milletvekili Hasip Kaplan, PKK’nın eylemsizlik kararının ardından hükümeti hiç bir adım atmamakla suçladı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeleri önemsediklerini anlatan Kaplan, "Ancak mutlaka devletin ve hükümetin de bu konuda bir irade ortaya koyup bir takım adımlar atıp kalıcı bir çatışmasızlık dönemi yaratarak Türkiye’nin demokratikleşme siyasetinde strateik olarak silahların temenni olarak gündemden çıkacağı bir sürecin alt yapısını oluşturması lazım" dedi.

  Hasip Kaplan, yüzde 10"luk seçim barajının kaldırılmamasını da eleştirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı