Gündem Haberleri

  BDP'li Dora: "Silahlar sussun, kan dursun"

  Nezir GÜNEŞ / MARDİN, (DHA)
  30.10.2011 - 17:33 | Son Güncelleme:

  BDP Mardin milletvekili Süryani asıllı Erol Dora, 21’nci yüzyılda insan öldürerek çözümün gelemeyeceğini savundu.

  Dora, "Barışa yöneldiğimiz bir dönemde silahlar tekrar ateşlendi. Bir çok gencimiz hayatını kaybetti. Bir çok asker annesi ve asker babası cenazelerini kaldırırken, ’Bu kanı durdurun’ diye seslendi. Kürt anneleri de bu şekilde sesleniyor" dedi.

  BDP Mardin il kongresine katılan Erol Dora, barış, birlik ve kardeşlik mesajları verdi. Dora katılanları 4 dilde selamlayarak başladığı konuşmasında, Van depreminde yaşamını yitirenlere başsağlığı dileğinde bulundu. Türkiye’nin her yerinden Van’a gelen yardımların sevindirici olduğunu belirten Dora şunları söyledi:

  "Bu depremde güzel şeyler de gördük. Her ne kadar cılız, gayri insani olaylar ortaya çıksa da, depremde Türkiye’nin her yerinden yardımlar yağmaya başlamıştı. Van’a yapılan bu yardımlar sayın genel başkanımızın dediği gibi kardeşlik kokuyordu. Buraya gönderilen yardımlar bize şunu gösteriyor; halklar barış istiyor. Kürt halkı, Türk halkı bunca çilelere rağmen birbirine düşman olan halklar değildir. Bu deprem de bunun bir göstergesidir. Biz bu deprem vesilesi ile bütün kesimlere sesleniyoruz. Büyük bir felaket yaşadık, bundan dersler alarak daha büyük felaketler yaşamadan, bu silahlar sussun. Bu çatışma ortamı sona ersin. Siyasetin önü açılsın. Siyasetin önü tıkanıdığında insanlar başka yerde çözüm bulmaya başlar."

  ’ARTIK YETER’

  21’nci yüzyılda insan öldürerek bir çözüme ulaşılamayacağını savunan Erol Dora şöyle devam etti:

  "Barışa yöneldiğimiz bir dönemde silahlar tekrar ateşlendi ve birçok gencimiz hayatlarını kaybetti. Bir çok asker annesi ve asker babası cenazeleri kaldırdıklarında şu şekilde seslendiler; ’Bir araya gelerek bu kanı durdurdun.’ Kürt anneleri de bu şekilde sesleniyor. Biz her zaman şunu söyledik. Bizler gözyaşları arasında bir ayrım gözetmedik. Bunların hepsi bizim kardeşlerimizdir, bizim insanlarımızdır. Medeniyetler şehrinden sesleniyoruz, Mardin’den sesleniyoruz; Artık yeter diyoruz. 21’nci yüz yıldayız ve AB ile müzakere yapıyoruz. Bu çağda insanlar birbirilerini öldürerek demokratik bir yapılanmaya, demokrat birlikte yaşamayı gerçekleştirebilir miyiz? Bu mümkün değildir. Herkesi yeni bir sürece, birlikte yaşamak için bir politika geliştirmeye davet ediyorum."

  ÖCALAN VE ÖLDÜRÜLEN PKK’LILARIN POSTERLERİ ASILDI

  Yeni Şimal Düğün Salonu’naki kongrede Türk Bayrağı asılmazken, Abdullah Öcalan’ın bir posterinin asılı olduğu görüldü. Ayrıca güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen yüzlerce Nusaybinlilerin fotoğrafının yer aldığı, ’Nusaybin Şehitleri’ adlı bir pankart açıldı. Yapılan konuşmalardan sonra tek liste ile gidilen kongrede Abdullah Akikol, BDP’nin yeni İl Başkanı oldu. BDP’nin eski il başkanı Tarık Acay 15 gün önceki KCK operasyonunda tutuklanmıştı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı