Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP'li Bayındır: "AKP’liler vicdansız ve imansız"

  Emin BAL/BEYTÜŞŞEBAP(Şırnak), (DHA)
  10.05.2010 - 12:50 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ninin Irak sınırında, operasyonların yoğun olarak yapıldığı Beyaz Su Mevkii’nde Bahar Şenlikleri düzenlendi. 5 bin kişinin katıldığı şenlikte konuşan BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, “AKP’nin vicdanı varsa, bu zulmü Kürt'lerin üzerinden kaldırması lazım” dedi.

  Uludere’ye 5 kilometre mesafede bulunan ve operasyonların yoğun olarak yapıldığı Beyaz Su Mevkii’nde bu yıl Uludere Belediyesi tarafından 2’ncisi düzenlenen Bahar Şenlikleri’ne yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Yerel sanatçı ve grupların türküler söylediği şenlikte Uludereliler, Kürtçe müzikler eşliğinde uzun süre halay çekerek eğlendi. BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar, parti yöneticilerinin de katıldığı şenlik coşku içinde geçti.

  BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Kürtçe yaptığı konuşmada, Kürtler özgür kalıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Bayındır şöyle dedi:
  “Bizleri öldürseniz de, işkence etseniz, zindanlara atsanız, tek Kürt kalana kadar bu mücadelemiz devam edecek. 29 keredir Kürtler başlarını kaldırdı. Buradan sesleniyorum, artık kardeş kardeşini vurmasın. Ne Kürt, ne gerilla, ne asker, ne genç canlarını vermesin. Çünkü artık Kürtleri ölüm bile bitiremiyor. Çünkü Kürtler bütün dünyaya seslerini duyurdu. Devlet bizlere zülüm yapıyor. Neden biz birbirimize sahip çıkmıyoruz. Neden köy koruculuğunu yapıyorsunuz? Artık yeter. Artık Kürtler olarak birbirimize sahip çıkalım.”

  Hükümeti ‘sağır ve vicdansız’ olarak değerlendiren Bayındır konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “AKP’nin vicdanı varsa, bu zulmü Kürtler üzerinden kaldırması lazım. Yeni paketlerini gördük, bu paketlerde bir şey yok, bunlar imansız inançsız, Kürtler ise mahsun insanlardır. Kürtleri inkar ediyorlar. Bunların imanı yok, imanları olsaydı bu anayasada bu kadar zülüm yapmazdı. Diyorlar ki herkes Türk’tür. vicdansız oğlu vicdansız, kulakların sağır mı? Bilmiyormusunuz yüz yıldır Kürt var. Bu kitleyi kabul etmiyorlar. AKP’yi sandıkta boğmanız lazım. Bir paket sigara için bizleri öldürüyorlar. Bunu iyi bilsinler biz onlara muhtaç değiliz. Gerekirse ölmeye bile razıyız. Geçen sene biliyorsunuz Kato’da iki insanımızı katlettiler. Neman ve Ferhat arkadaş. Biz diyorduk Hançer timiydi. Mahkemelerinden çıktı, aralarında asker ve korucuların da bulunduğu 12 kişi tuzaklarını kurarak o iki insanımızı katlediyorlar. Biz dedik ki artık amacımız 2010 yılında sayın Abdullah Öcalan’ın azat olmasıdır.”

  Uludere Belediye Başkanı Cihan Sincar da, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin operasyon yapmasının halkı rahatsız ettiğini ileri sürdü. Sincar, anneler gününe göndermede bulunarak şunları söyledi:
  “Bu yılki bahar şenliklerinde üç ana temel hedefimiz vardı. Birincisi, bu yılki yaylaya çıkıştaki amaçlarımızdan biri daha önce yasak olan yayla özlemimizi gidermek. İkincisi, insanların doğayla içiçe olması ve baharın gelişini kutlaması ve insanda doğa bilincini yerleştirmek. Üçüncüsü ise bugün anneler gününü kutladık. Operasyonların durması ve artık annelerin yüreğinin yanmamasını amaçladık. Artık ölümler olmasın.”

  Şenlik, yerel sanatçı ve gurupların söylediği Kürtçe, Türkçe şarkı- türküler, skeç ve tiyatro oyunlarıyla sona erdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı