Gündem Haberleri

  BDP'li Başkan esnaftan tahsilata çıktı

  Faris BARAN / BAŞKALE(Van), (DHA)
  09.02.2011 - 12:23 | Son Güncelleme:

  VAN’ın Başkale İlçesi’de esnaf belediyeye olan borcunu ödemeyince, devreye belediye başkanı girdi. BDP’li Belediye Başkanı İhsan Güler esnafı tek tek ziyaret ederek su, çevre, temizlik, vergi ve kira borçlarını ödemelerini isteyip, tahsilat yaptı. Başkan Güler, esnafa belediyenin hizmet götürebilmesi için bu gelirlere ihtiyacı olduğunu anlattı.

  Başkale Belediyesi, gelirlerini artarmak ve esnafa ait borçların tahsilatını yapabilmek amacıyla ilginç bir yönteme başvurdu. Çevre, su, temizlik vergisi, ilan parası ve belediye ait dükkanların kiraları için esnaf belediyeye uğramayınca, Belediye Başkanı İhsan Güler, devreye girdi. Belediye Başkanı Güler, esnafı tek tek ziyaret ederek biriken borçlarını ödemelerini istedi. Tahsilat memurları ile birlikte esnafa giden Belediye Başkanı Güler, zaman zaman da makbuz karşılığı tahsilat yaptı. Belediye Başkanı Güler, esnafa hizmet yapabilmek için bu gelirle ihtiyaçları olduğunu anlattı. Esnaf ise Belediye Başkanı Güler’in bu çabasını taktirle karşıladıklarını ve bundan sonra daha duyarlı davranacakları sözünü verdi.

  ’GEÇMİŞ YÖNETİMLERDEN KAYNAKLANIYOR’

  Belediye Başkanı Güler, bu sıkıntının geçmiş yönetimlerden kaynaklandığını belirtti. Başkan Güler şunları söyledi:

  "Daha önceki belediye yönetimleri, halka yeterince hizmet götüremediklerinden dolayı halk da tepkisini belediyeye ait olan vergileri ödememekle gösteriyordu. Biz halka hizmet vermeye çalışınca, halk da bunu görerek belediyeye ve çalışmalara katkı sunmak için bizi çok olumlu bir şekilde karşıladı. Daha önce toplanılmayan ve birikmiş borçlarını toplayıp onlara tekrar hizmet olarak geri döneceğini anlatıyoruz. Gittiğimiz her iş yerinde halkımız bizi çok sıcak karşıladı."

  VATANDAŞ AYLIK 3 TL SU FATURASI ÖDEYECEK

  Bir günlük esnaf ziyaretinde yaklaşık 10 bin TL tahsilat yaptıklarını anlatan Belediye Başkanı Güler, belediyenin sadece su alacaklarını 2 milyon TL civarında olduğunu belirtti. Başkan Güler, vatandaşa kolaylık sağlamak için de 2011’de su alacaklarını sabitlediklerini söyledi. Başkan Güler, vatandaşın aylık sadece 3 TL su faturası ödeyeceğini açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı