Gündem Haberleri

  ‘BDP’siz devam’a CHP’den ret geldi

  Hürriyet Haber
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Hakkâri’de PKK’lılarla kucaklaşan 1’i bağımsız 8’i BDP’li 9 milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırıp TBMM’den çıkarma kararı, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda gerilime neden oldu.

  Bazı BDP yöneticilerinin, “Bu durumda anayasa çalışmasının anlamı kalmaz” sözlerine karşı AK Parti ve MHP’nin temsilcileri, “Ayrı bir komisyonla BDP’siz devam” mesajı verdiler. CHP’li komisyon üyesi Süheyl Batum ise “Bütün görüşlerin yansıtılmadığı bir anayasanın anlamı yoktur. Bu şekilde devam etmesi mümkün olmaz” dedi. Komisyonun dünkü toplantısında BDP’nin çekilme olasılığı ve çalışmaların yavaş ilerlemesi tartışıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek toplantıda, “Taslak metni yıl sonunda çıkarma hedefimiz vardı, ama ağır ilerliyoruz. Her maddede parantezler var, bu parantezleri kaldırmamız gerekiyor” dedi. Muhalefet üyeleri ise ülkenin geleceğini şekillendirecek hazırlıkta hassas davranılmasının normal olduğunu belirterek, AK Parti’nin daha uzlaşmacı tavır almasını istediler.

  Ateşe benzin dökmek gibi

  Toplantıda BDP’nin çekilme olasılığı da gündeme geldi. BDP grup başkanvekillerinin “Dokunulmazlıkların kaldırıldığı ortamda anayasa çalışmasının anlamı kalmaz” sözlerine karşın BDP’li üye Altan Tan, “Şahsım adına söylüyorum herkes masanın etrafında olmalı” dedi. Tan, toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada da şunları söyledi: “BDP’nin ağzından çıkmayan laflar üzerinden spekülasyon yapmak sadece ateşe benzin dökmektir. Bu ateş de başta bu benzini dökenleri yakar. Kendilerine dikkat etsinler. Yeni bir Türkiye’yi en fazla biz istiyoruz. Demokratik ilkeler çerçevesindeki bir Türkiye en fazla bize lazım.”

  BDP kendi içinde irade yaratmıyor

  AK Partili üye Ahmet İyimaya ise “Sorunlar çözümlerini de içerisinde getirir. Öyle bir sorunla karşı karşıya gelinmesi halinde ben tabii çözümün oluşabileceğini düşünüyorum” dedi. MHP’li üye Faruk Bal da “BDP, iradesini zaten kendi içinde yaratamayan bir parti görünümündedir. Böyle bir durumda uzlaşma komisyonu görevine devam edemez, ama ondan sonra yeni şartlar oluşur” değerlendirmesini yaptı. CHP üyesi Süheyl Batum ise “Sayın Başbakan’ın ‘Yargıya gereğini söyledik, Meclis’te de gereğini yapacağız’ demesi komisyon açısından bağlayıcı değil ancak kendi milletvekilleri açısından olabilir. Partilerden bir tanesi ayrılırsa işin özüne aykırı olur. Ülke içerisinde geçerli bütün akımların, görüşlerin yansıtılmadığı bir anayasanın anlamı yoktur. O zaman iki partinin anayasası olur” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı