"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

BDP siyaseti öğrenmiş AKP’ye karşı bilenmiş

DİYARBAKIR, ender sakin günlerinden birini yaşıyordu dün. ‘Sivil İtaatsizlik Eylemleri’ kapsamında dünkü cuma namazında, 1.5 ay öncesine kadar 10 bin olan cemaat sayısı dün 1000’e kadar düşmüş. Bunun bir nedeni de son iki-üç gündür seçim kampanyasının hızlanması, bütün adaylar sahaya inmiş.

Bağımsızların hepsi bir tarafta ciddi çalışma sürdürüyorlardı. Havalimanından kente doğru hareket ettiğimizde en fazla seçmene sahip merkez Bağlar semtinde ilk önce Emine Ayna’nın seçim bürosunu gördük. Ayna, Ergani’den de sorumlu... Nursel Aydoğan da, Bağlar 2. bölge ile Kulp İlçesi’nde görevlendirilmiş.
Büroların önlerinde sadece ‘Özgürlük ve Demokrasi Bloku’ yazılı flamalar ile adayların fotoğrafları asılı...
Daha sonra Sur’a yöneldiğimizde önümüze Altan Tan’ın (Eğil, Dicle, Hani, Kocaköy, Çüngüş ve Çermik ilçelerinde görevli) seçim minibüsü düştü, hoparlörden “Diren ha Diyarbekir diren!..” türküsü yükseliyordu. Şerafettin Elçi’ye, Diyarbakır’ın ‘Taksim’i sayılan modern Yenişehir ile Çınar düşmüş. Leyla Zana Bismil, Silvan ve Hazro; Hatip Dicle de sadece merkez Kayapınar’da.
Yani BDP, 11 milletvekili çıkaracak Diyarbakır’da 6 adayına birer seçim bölgesi tespit etmiş. Bunda 2009 İl Genel Meclisi seçimlerindeki oy dağılımı esas alınmış Her adaya 60-62 bin oy hesabı yapılmış ama BTP’li bir yönetici “Hedefimiz her adayın 80 bin oy çıkarması” dedi.
İl genel meclisinde 480 bin oyun 375 binini o zamanki BDP almış, AKP ise 194 bin oyda kalmış... Bu hesaba dayanarak yapılan yorumlarda (geçen dönem 10 milletvekili vardı, bağımsızlar 4, AKP 6 almıştı) 12 Haziran’da ise bağımsızlar 6, AKP 5 çıkarabilir deniliyor.
AKP 195 bin oyun altına inerse milletvekili sayısı 4’e düşebilir, bu durumda CHP’ye bir milletvekilinin (Salih Sümer) yolu açılabilir,
Bunun dışında başka tahminler de yapılıyor.
DHA bürosunun bulunduğu kentin merkezi durumundaki Ekinciler Caddesi’nden, BDP’nin ‘blok’ adayları başta olmak üzere bütün partilerin (AKP, CHP ve SP) adaylarının Kürtçe ağırlıklı Türkçe propaganda yaptıklarını söyleyebiliriz. MHP ve Has Parti ise henüz ‘araziye’ çıkmamışlar. Bir başka ‘bağımsız’ aday ise eski DYP’li eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu.
25 bin oya hükmedebilen bir aile lideri, tek başına bazı partilerden daha etkin görülüyor. Ensarioğlu sürpriz yaparsa, AKP’den bir milletvekili daha gidebilir. Bu hesapları da gözden ırak tutmamak lazım.
AKP’ye gelince... Kürt kimliğini öne çıkaran aday göstermemiş... Geçen dönemden sadece Tarım Bakanı Mehdi Eker’i koymuş, oy sahibi ‘aileleri’ liste dışında bırakmış... Sadece bağımsız aday Salim Ensarioğlu’nun yeğeni eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu’nun 2. sıraya konulmuş ama bu ailenin oylarının amca-yeğen arasında nasıl dağılacağı bir soru olarak ortada duruyor.
Mehdi Eker ile CHP’li Salih Sümer’in de ‘amcazade’ olması AKP oylarını bölecek doğallıkla.
JETLER UÇUYOR
Diyarbakır’da, Gaziantep’ten gelecek Hürriyet Treni’ni beklerken kentte yaptığımız gezide askeri ağırlığı hissetmedik denilebilir. Kışlasında görevini yapıyor. 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın 8. Ana Jet Üssü’nden aralıklı olarak kalkan ve eğitim uçuşu yapan F-16’ların ‘sesleri’nden askerin varlığını anlayabiliyorsunuz ancak.
Diyarbakır’da 7. Kolordu’nun gücünden başka 5.050 polis olduğunu da belirtelim.
Bugünkü notlarımızı bir tespitle bitirelim:
BDP siyaseti iyice öğrenmiş artık. Geçen seçimlerdeki 4 adayını, bu kez 6’ya çıkarmış. Ancak geçen seçimlerde Diyarbakır’da toplam 39 kişi bağımsız aday çıkarken, BDP’liler de dahil 9’a düşmüş bu seçimde... Yani Kürtler arasında bir birliktelik sağlanmış.
Kentte yapılan değerlendirmeler, bir tarafta iktidar partisi AKP, karşısında da BDP var. CHP ‘kürt açılımı’na sarılırsa, bunun meyvesini de gelecek seçimlerde görebileceği yolunda.

‘Bağımsızlar’ ülkede oylansın

ANKARA 1. bölgeden bağımsız aday olan Hulki Cevizoğlu bir öneride bulunmuş:
“Bağımsız adaylar sırf bölgelerinde değil, bütün ülkede oylansın.”
Posta yazarı Rauf Tamer “Öneriye katılıyorum” demiş.
Pek düşünülmeyen bir durum.
Ama tartışılmaya değer.
Türkiye’de şu anda 200’den fazla ‘bağımsız’ var.
Bunlar bir elemeden nasıl geçirilir, siyasetin kafa yorması gerekir.
Yazar Tamer, “Tuncay Özkan, Yaşar Okuyan’a oy vermek için Kadıköy ve Yalova’da mı oturmak gerekiyor?” diye soruyor.
Maalesef yasa gereği öyle olması gerekiyor.
Doğu Perinçek, Çetin Doğan, Sırrı Süreyya Önder, Abdüllatif Şener, Levent Tüzel, Hanefi Avcı, Ümit Ülger, Hasan Atilla Uğur, Deniz Yıldırım, Ferhat Tunç...
Yeni Meclis’te partilerin üzerinde düşünmeye değer bulabilecekleri bir konu.

Biliyor musunuz

- AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul 3. bölge adayı Abdülkadir Aksu’nun “% 45’in altına inmeyiz. Özal’la da çalıştım, Turgut Bey de önemli bir liderdi ama Tayyip Bey sokaktan geliyor, bir adım önde. Tayyip Bey olduğu sürece AKP Parti iktidardan inmez” dediğini...
- İSTANBUL bağımsız milletvekili olup kuruluşuna katkı verdiği Eşitlik ve Demokrasi (EDP) Partisi’ne geçen Ufuk Uras’ın “Stalinizm ve Kemalizm bürokrasinin afyonudur. Dev-Genç’ten Kamer Genç’e doğru seyreden solcular var” dediğini...
- İSTANBUL 1. bölge bağımsız milletvekili adayı, eski Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker’in “Yıllardır yok sayılan, ötekileştirilen, asimilasyon politikalarına maruz kalan biz Alevilerin, eşit yurttaşlık taleplerinin Meclis’e taşınması mücadelesine bir imza da siz verin, ‘Artık yeter, bu ülkede biz de varız’ çığlığımıza bir ses de siz katın!” adıyla bir mail kampanyası açtığını (turgutoker.com)...
- SEÇİM meydanlarında en çok onun ‘Yoksulun sırtından doyan doyana, yiğit muhtaç olmuş kuru soğana...’ türküsü dile getirilen halk ozanı Âşık Mahzuni Şerif’in bugün aramızdan ayrılışının 9. yılında Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde anılacağını...
- SİLİVRİ Belediyesi’nin düzenlediği, Silivrili kadınların böreklerini yarıştırdıkları, bu yıl ikincisi gerçekleşecek Ortaköy Börek Festivali’nin bugün yapılacağını...
- EDREMİT Belediyesi’nin düzenlediği ‘9. Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Yağlı Güreş Sahası’nda bugün yapılacağını...

X