Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP, PKK ile arasına bir duvar çekmedi

  Uğur ERGAN / İSTANBUL
  10 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ekim 2011 - 11:10

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, BDP’ye ağır sözlerle yüklendi. BDP’nin KCK operasyonlarına yönelik tepkisine, “Meclis’e geldiler diye devlet, kanunların çiğnenmesine seyirci kalacak değil” diyen Bağış, PKK ile arasına mesafe koymayan BDP’nin temsil ettiği devlete kurşun sıktığını, artık bu durumun Avrupa’da da bıkkınlık yarattığını vurguladı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze törenine katılmak için Bosna Hersek ziyaretine bir günlük ara veren Bağış, Saraybosna’dan İstanbul’a dönerken uçakta şunları söyledi:
  (AB’de BDP’ye yönelik eleştiri-lerin arttığının hatırlatılması üzerine) Avrupa, BDP ile olan ilişkilerinde, bu partiye sürekli ‘Terörle, terör örgütüyle aranıza mesafe koyun’ diyor. Artık Avrupa da BDP’yi bu doğrultuda ikna edememenin bıkkınlığı içinde. AB’nin İçişleri Bakanları toplantısına bizim İçişleri Bakanımız da düzenli davet edilir, komisyona terör örgütüyle ilgili dosyalar verilir. Zaten Europol ve Interpol aracılığıyla da dosyalar iletiliyor.
  (BDP, PKK’nın tabanına hitap etmiyor mu, sorusuna) Dünyanın hiçbir yerinde Meclis’te grup kuracak kadar siyasi haklara kavuşmuş ama kendini terör örgütünden soyutlayamamış bir hareket yok. Bu hakka kavuşmuş bir hareket, temsil ettiği devlete kurşun sıkmaz. PKK ile aralarına bir duvar çekmediler ve terör eylemlerini kınamıyorlar. Çocuk katiline methiyeler düzme konusunda çekingen davranmıyorlar.
  (BDP, KCK operasyonlarından çok rahatsız hatırlatmasına) Diyarbakır’da çay içip sohbet edeceklerine, bir görüşleri varsa bunu dile getirecekleri, fikirlerini paylaşacakları yer TBMM çatısıdır. Dünyadaki hangi hareket böyle hoşgörüyle karşılanmıştır, örnek gösteremezler. AK Parti, CHP, MHP onlara eşit fırsat sunuyor, onlar tutup bunu KCK’ye bağlıyor. Onlar Meclis’e geldi diye, devlet kanunların çiğnenmesine seyirci kalacak değil.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı