Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP’nin Washington temsilciliği açıldı

  Aylin YAZAN/WASHINGTON, (DHA)
  06 Mayıs 2010 - 12:19Son Güncelleme : 06 Mayıs 2010 - 12:19

  BARIŞ ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) ABD'nin başkenti Washington'daki temsilciliğinin resmi açılışı, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başkanlığındaki BDP heyetinin katılımıyla yapıldı.

  Açılışta bir konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünyanın birçok yerindeki gelişmeleri yakından takip etmek istediklerini, bu amaçla ilk temsilciliklerini Brüksel'de ikincisini de Washington'da açtıklarını söyledi.

  İnsanlığın en önemli ihtiyacının demokrasi ve barış olduğunu ifade eden Demirtaş, “Parti olarak tabi ki Türkiye’nin en büyük sorunu olarak görülen Kürt sorununun çözümüne de katkı sunmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Türkiye kendi sorunlarını kendi içinde çözebilecek büyük bir potansiyele ve güce sahiptir. Ve bu sorunu da Türkiye kendi içinde halkların kardeşliği temelinde, diyalogla ve demokratik bir çerçevede çözebilsin diye bizler demokratik muhalefetimizi sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

  Demirtaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın İsmet İnönü ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Demirtaş, “Açıklamalarıyla gündemi değiştirmeyi amaçlıyor” dedi.

  Açılış resepsiyonuna BDP Milletvekili Emine Ayna, kapatılan DTP’nin eski genel başkanı Ahmet Türk, BDP’nin Washington temsilcisi Nazmi Gür ile Amerika ve Kanada’da yaşayan bazı Kürtler de katıldı.

  BDP heyeti Washington temasları kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile de görüştü. Washington’da temaslarına devam edecek olan heyet cuma günü New York’a geçecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı