Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP anayasa için önşartsız

  Okan KONURALP/ANKARA
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.10.2011 - 00:37

  BDP Genel Merkezi’nde yaklaşık 90 dakika süren görüşmeye AK Parti tarafı Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Ahmet İyimaya tarafından temsil edildi. Genel Başkan Yardımcıları Meral Danış Beştaş, Hamit Geylani, Ayla Akad Ata, Büşra Ersanlı tarafından temsil edilen BDP tarafı, “Öcalan’la avukatların görüşmesi ne zaman başlayacak?” sorusunu yöneltti. Gündeme gelen bir başka konu KCK operasyonları oldu; KCK adı altında gözaltına alınan ve tutuklanan isimlerin neredeyse tümünün BDP’li olmasının, bir yıldırma politikasının kanıtı olduğu vurgusu yapıldı. BDP’liler özellikle anayasadaki vatandaşlık tanımının değişmesiyle ilgili beklentilerini yeniledi.

  Ön şart sözkonusu değil

  Toplantı sonrasında varılan mutabakatla ilgili açıklama Çelik’ten geldi; “Yeni anayasayla ilgili olarak uzlaşma komisyonunun ön şartsız olarak toplanması konusunda mutabık kalındı. Herhangi bir ön şart sözkonusu değildir” dedi.

  Süreç şeffaf yönetilmeli

  BDP kanadından da şu açıklama yapıldı: “Anayasa süreci artık resmen başlamış oldu. Anayasa’nın içeriğini dair ön şartsız bir yaklaşım olması gerektiğini belirttik. Somut önerimiz ise Meclis dışındaki siyasi partilerin, odaların, STK’ların da katkı vereceği bir sürecin yaşanması ve sürecin şeffaf olarak yönetilmesi oldu. Öte yandan, Partimize yönelik baskıların ve gözaltı saldırılarının sayısını tutamıyoruz. Bu uzlaşma konusunda gösterilen gayretlerin toplumsal barış konusunda da gösterilmesini istiyoruz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı