Gündem Haberleri

  BDDK: Yunanistan mantıklı davrandı, Abank’ta sorun yok

  Hürriyet Haber
  21.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Yunanistan’ın Ziraat Bankası’nın şube açmasına izin vermesini "Türk bankacılığının bölgede parlayan yıldız olması ve Türkiye’de Yunanlılara satılan bankaların sektör payı yüzde 3-4 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, Yunanistan mantıklı davrandı" diye yorumladı.

  BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Yunanistan’ın Ziraat Bankası’nın şube açmasına izin vermesi için, "Türk bankacılığının bölgede parlayan yıldız olması durumu ve Türkiye’de Yunanlılara satılan bankaların sektör payı yüzde 3-4 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, Yunanistan çok mantıklı davrandı" dedi. Bilgin, Ziraat’in şube açması ile ilişkilendirilen Abank’ın (Alternatif Bank) Yunanistan’dan Alpha Bank’a devrine izin verilmesi konusunda da, "Devre ilişkin müzekkere henüz bana gelmedi. Ancak belgelerin tamamlanması süreci devam ediyor, şu anda bir sorun görünmüyor" dedi.

  BAĞLANTILI DEĞİL: BDDK için kararların birbirleriyle bağlantılı olmadığını söyleyen Bilgin, ABank’ın devrine ilişkin müzekkere yazıldıktan sonra, iki eksikle halen beş kişiden oluşan Kurul’un kararını vereceğini belirtti. Müzekkerenin kendisi üzerinden Kurul’a aktarıldığını ifade eden Tevfik Bilgin, "Henüz bana gelmiş bir müzekkere yok. Belge-bilgi toplama süreci söz konusu. Gerçi bankalar şikayet ediyorlar ama belge-bilgi toplama süreci baya sürüyor" diye konuştu.

  ORTALAMA BEŞ-ALTI AY: Kasım 2006’dan bu yana ABank için izin beklendiğinin anımsatılması üzerine Bilgin, bir bankanın devrine izin verme süresinin ortalama beş-altı ay olduğunu, bir aksaklık olursa sürenin daha da uzayabildiğini belirtti. ABank için bir aksaklığın sözkonusu olup olmadığı sorusuna karşılık Bilgin, bir sorun olmadığını ifade ederek, "Belgelerin tamamlanması süreci devam ediyor" dedi. ABank gibi tartışmaların değil Türk bankacılığının geldiği nokta ve Yunanistan’ın aldığı kararın önemli olduğuna işaret eden Bilgin, Türkiye’nin genç nüfus ve bankacılık geleceği itibariyle Balkanlar ve Ortadoğu’nun parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Batıda nüfusun hızla yaşlandığını vurgulayan bilgin, "Türkiye bankacılıkta karlılık açısından yıldız haline geldi. Devir ve birleşmeleri görüyorsunuz" diye konuştu.

  UZUN SÜRMEDİ: Tevgik Bilgin, Yunanistan şirketlerinin Türkiye’ye girmiş olmasına rağmen, Ziraat Bankası’nın Yunanistan’da iki şube açması için izin verilmesi sürecinin uzan olup olmadığına ilişkin soruya, "Hayır, izin verilmesi uzun sürmedi" yanıtını verdi. Ziraat Bankası’nın Yunanistan’da şube açmasına izin verilinceye kadar, yüzde 47 hissesi Kasım 2006’da Yunanlı Alpha Bank’a satılan ABank’ın satışına BDDK’dan onay çıkmayacağı ifade edilmişti.

  Yunanistan’ın Türkiye pazarında payı yüzde 3-4

  YUNANİSTAN şirketlerinin Türkiye’de iki bankanın çoğunluk hissesini devralarak, Türkiye bankacılık sektöründeki pazar payını yüzde 3-4 seviyesine getirdiğini kaydeden Tevfik Bilgin, "Türkiye’nin bölgesindeki bankacılık sektörünün parlayan yıldızı olması ve Yunanistan şirketlerinin Türk bankacılık sektöründeki payının yüzde 3-4 olduğu düşünüldüğünde, bizim ülkemizin iki şube açmasına izin vererek Yunanistan en uygun ve mantıklı davranışı sergilemiştir" diye konuştu.

  Banka promosyonu memura 6 ayda bir ödenecek

  KAMU ile bankalar arasında kamu personelinin bankalar aracılığı ile ödenmesine yönelik imzalanacak protokol çerçevesinde bankalar tarafından verilecek promosyonlara düzenleme getirildi. Promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyodlarla ödenecek. Ayrıca, promosyon personelin ihtiyacı için de kullanılabilecek. Banka Promosyonları ile ilgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Aylık ve ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle belirlenecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı