BDDK: Yapı Kredi’nin kazasız limana çekilmesini bekliyoruz

Hürriyet Haber
17.09.2005 - 01:51 | Son Güncelleme:

Yapı Kredi Bankası&nın satış sürecinin sonuçlanmasını beklediklerini söyleyen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, ‘Geminin sağ salim, kazasız bir şekilde limana çekilmesini istiyoruz’ dedi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Çukurova Grubu ve Mehmet Emin Karamehmet’in Yapı Kredi Bankası’ndaki hisselerinin satışı sürecinin sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

UZUN SÜREÇ:

Türkiye İç Denetim Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Türkiye’de İç Denetimin Yol Haritası’ konulu konferansın açılışını yapan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, gazetecilerin, Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 57.4 hissesinin Koç-Unicredito ortaklığına devri ile ilgili soruları da yanıtladı. Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için ‘Uzunca süredir devam eden bir süreç, göreve geldiğimden beri beni de çok yakından ilgilendiren bir konuydu’ diyen Tevfik Bilgin, sürecin sonuçlanmasını beklediklerini belirtti.

GÜNDEM MADDELERİ:

Yapı Kredi Bankası yönetiminin 28 Eylül’de olağanüstü genel kurul yapılması kararını aldığını hatırlatan Bilgin, genel kurul ilanlarında yer alan gündem maddelerine dikkat çekerek ‘O maddeleri çok iyi analiz etmek gerekir’ dedi. Genel Kurul gündeminde 1 Ocak 2005-31 Temmuz 2005 dönemine ait yönetim kurulu, denetçiler raporları ile bilanço ve kár-zarar tablosunun okunması, görüşülmesi ve onaya sunulmasının yanı sıra yeni yönetim kurulu ve denetçilerin seçimi maddeleri de yer alıyordu. Bilgin, ‘28 Eylül’de hisse devri gerçekleşir mi’ sorusuna ise ‘Gerçekleşmemesi için bir neden mi var’ yanıtını verdi.

TESLİM GAYRETİ:

‘Bu geçiş dönemi çok önemlidir’ diyen Bilgin, Yapı Kredi’nin mevcut yönetiminin çalışmalarına da değinerek ‘Çok eleştirilen Yapı Kredi yönetimi bankayı alıp, buraya kadar getirip yeni sahiplerine -ki yeni sahibi bellidir Koç Grubu- teslim etme yolunda büyük gayret göstiriyor’ dedi. Bilgin, ‘Biz de bu süreçte geminin sağ salim, sakin kazasız bir şekilde limana çekilmesini, bağlanmasını istiyoruz. Tek amacımız bu. Bunun için gerekli girişimleri yaptık. Bundan sonra ne gerekirse yine yaparız’ diye konuştu.

TAKİP EDİYORUZ:

BDDK’nın son kurul kararından sonra aslında geri çekildiğini belirten Bilgin, ‘Çünkü biz oraya kadar gerekli işlemleri yaptık. Ondan sonra bizim yapacağımız pek bir şey yok’ dedi. Yine de Yapı Kredi’nin diğer 47 banka gibi BDDK’nın gözetiminde bir banka olduğunu belirten Bilgin, ‘Her zaman yakından takip ediyoruz. Sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz’ diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı