BDDK istedi, SPK Yapı Kredi bilançolarını incelemeye aldı

Çiğdem TOKER / ANKARA
18.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.10.2005 - 23:29

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yapı Kredi Bankası’nın (YKB) 2001-2002-2003 yıllarına ilişkin mali bilançolarında yer alan bilgilerin kamuyu aydınlatma yükümlülüklerine aykırı olup olmadığı konusunda inceleme yapıyor. SPK incelemesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) SPK’ya gönderdiği yazı üzerine başlatıldı.

SPK incelemesinin, YKB bilançolarında yer alan kredi karşılıkları ve muhasebeleştirme işlemlerinin gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığı konusuna odaklandığı öğrenildi.

KARACAN’DAN BİLGİ İSTENDİ:

SPK uzmanları bu çerçevede, YKB’nin 2001 yılındaki yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan ve SPK’nın da eski başkanlarından Ali İhsan Karacan’ın da bilgisine başvurdu. İncelemeye kaynaklık eden BDDK yazısında, bankalar yeminli murakıpların yaptığı denetim sonucunda, YKB bilançolarında Bankalar Kanunu’nun 13-1)b maddesine aykırılık saptandığı belirtildi. Sözkonusu madde, ‘Bankalar işlemlerini kayıtdışı bırakamazlar ve gerçek mahiyetlerine uygun bir şekilde muhasebeleştiremezler. Bankalar, kanuni ve yardımcı defterleri ile kayıtları, şubeleri yurt içi ve yurtdışındaki muhabirleri ile hesap uygunluğu sağlamadan kapatamazlar’ hükmünü içeriyor. BDDK’ca hazırlanan raporda, özellikle Çukurova Grubu’na kullandırılan kredilerde ayrılması gereken bazı karşılıkların ayrılmadığı, yasal takibe alınması gereken kredilerin ‘canlı’ krediler arasında gösterildiği, muhasebeleştirilmesi gereken işlemlerin doğru yerlere kaydedilmediği belirlendi. Bunun üzerine BDDK suç duyurusunda bulundu. BDDK’nın suç duyurusu üzerine İstanbul’da açılan dava sürüyor.

BORSAYA BİLDİRİM SORUNU:

YKB’nin halka açık bir şirket olması nedeniyle bu rapordan SPK’yı da haberdar eden BDDK, konunun SPK mevzuatı açısından da değerlendirilebileceğini iletti. SPK eski başkanlarından Ali İhsan Karacan, SPK uzmanının kendisinden görüş istediğini doğrulayarak, şöyle dedi: ‘Sermaye piyasası mevzuatına göre mali tabloların borsaya duyurulma zorunluluğu var. Ama bundan kimlerin sorumlu olacağı belli. Şirketin genel müdürü; genel müdür yardımcısı ve denetçileri. Bizim orada hukuki sorumluluğumuz yok.’ Karacan, BDDK’nın suç duyurusuyla bu konuda açılan davanın sürdüğünü hatırlatarak, SPK’nın suç duyurusunda bulunması halinde, ‘zamanaşımına uğramazsa’ iki davanın hukuken birleştirilmesi gerektiğini söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı