Gündem Haberleri

  BDDK: Davası süren İmarzede de parası için başvuruda bulunsun

  ANKA
  25.07.2007 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), davası süren İmarzedelerin de ödemelerinin yapılması için başvuruda bulunmasını önerdi.

  BDDK, İmarzedelerin sıkça yönettiği sorulara ilişkin olarak rehber niteliğinde bir metin hazırladı. Buna göre; İmarzedelerin sıkça yönelttiği sorular ve cevapları şöyle:

  1-İdari yargıda davam devam ediyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF)

  başvurmalı mıyım?

  Cevap:Davanızın devam etmesi TMSF'ye başvurmak için bir engel değildir. Başvuruda bulunarak Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen işlem tutarını ve Bakanlar Kurulu Kararına göre isletilecek faizini tahsil edebilmeniz mümkündür.

  2-İdari yargıya başvurup dava açmadım. TMSF'ye başvurabilir miyim?

  Cevap: TMSF'ye yapılacak başvurularda dava açıp açmadığınızın önemi bulunmuyor. Dava açmamış da olsa "hak sahibi olan" herkes başvurabilir.

  3-İdari yargıda davam devam ediyor ancak mahkeme karar verdi ve dava

  temyiz aşamasında. TMSF'ye başvurabilir miyim?

  Cevap: Davanızın temyiz aşamasında olması TMSF'ye başvurmak için bir engel değildir. Başvuruda bulunarak Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen işlem tutarını ve Bakanlar Kurulu Kararı'na göre isletilecek faizini tahsil edebilmeniz mümkündür.

  4-İdari yargıda davam devam ediyor ancak mahkeme karar verdi ve dava

  karar düzeltme aşamasında. TMSF'ye başvurabilir miyim?

  Cevap: Davanızın karar düzeltme aşamasında olması TMSF'ye başvurmak için bir engel değildir. Başvuruda bulunarak Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen işlem tutarını ve Bakanlar Kurulu Kararına göre isletilecek faizini tahsil edebilmeniz mümkündür.

  5-TMSF'ye başvuruda bulunursam devam eden davam nasıl etkilenir?

  Cevap: TMSF tarafından tarafınıza yapılacak ödeme, BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından davanızı görmekte olan mahkemeye bildirilecek. Davanın seyrinin mahkemenin takdirinde olduğu açıktır.

  6-İdari yargıda davam karara bağlandı ancak verilen hüküm henüz kesinleşmedi. Ne yapmam gerekir?

  Cevap:TMSF'ye başvurarak Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen işlem bedeli ve Bakanlar Kurulu Kararı'na göre isletilecek faizini alabilirsiniz.

  7-Başvuru belli bir süreye bağlı mı?

  Cevap: TMSF'ye 10 Ağustos 2007 tarihi mesai bitimine kadar başvurmanız gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular ile süresi içerisinde yapılmış olmakla birlikte evrakı eksik olan başvurulara ilişkin ödemeler, gecikmeli talebin Fona ulaştığı veya eksik bilgi ve belgelerin tamamlanarak Fon’un Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi Kat: 1 No: 47 Mecidiyeköy 34387 Sisli-İstanbul adresindeki Başvuru Kabul Merkezi’ne ulaştırıldığı tarihten itibaren 60 gün içinde Fon tarafından, hak sahiplerine ödenmek üzere T.C. Ziraat Bankası A.S.’ne aktarılır. Ayrıntılı bilgi www.tmsf.org.tr adresinden alınabilir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı