BDDK: Biz bankaları değil sektörü kurtarıyoruz

Hürriyet Haber
13.01.2002 - 02:10 | Son Güncelleme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara devlet desteği ile ilgili ‘Bankaların Sermayelerinin Güçlendirilmesi Raporu’nu açıkladı.

BDDK raporda, bankalara neden kaynak aktarılması gerektiğini açıklarken, ‘‘2001 Eylül ayı sonu itibariyle son bir yıllık dönemde, en büyük beş banka dışında kalan özel bankalar yüzde 9.4 küçüldü’’ tespitini ortaya koyarak, uygulamanın bir banka kurtarma operasyonu olmadığının altını çizdi. BDDK, bankaların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilerek yeniden yapılandırmayı amaçlayan mevcut sistemin belirsizlikleri artırdığını da belirtti.

Raporda, özel bankaların öz kaynaklarının reel olarak yüzde 37.4 azaldığı, kredi hacminin reel olarak yüzde 7.9 oranında daraldığı ve kredilerin takibe düşme oranının da yüzde 11.1'den yüzde 17'ye yükseldiği bildirildi. Sağlanacak desteğin, yeni bir bankacılık krizini, daha düşük maliyetle, önceden önleme amacında olduğu belirtildi.

BDDK raporuna göre, banka sermayelerinin güçlendirilmesi çalışmaları çerçevesinde sermaye desteği sadece sermaye yeterlilik oranı pozitif olan bankalara sağlanacak. Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 8'in altında kalan bankalara doğrudan sermaye desteği ve sermaye benzeri kredi sağlanmasıyle bu bankalar güçlendirilecek.

Bankacılık sektörünü reel sektör ile birlikte ele alan ülkelerin, krizlerin aşılmasında daha başarılı olduğuna dikkat çekilen rapora göre, Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı, sorunlu bankaların TMSF'ye alınarak çözümlenmesi ile ilgili mevcut yönteme ilave olarak yeni araçlarla güçlendirilecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı