Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BÇG'den sonra EÇG

  Hürriyet Haber
  14 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 1999 - 00:01

  Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne, ‘‘ekonomik kriz’’ de ilave edildi. Askeri ve diplomatik merkezlerin ‘‘Üzerinde Hassasiyetle Durulması Gereken Öncelikler ve Tehditler’’ başlıklı çalışmasında, ekonomik krizin de tehdit kapsamında olduğu belirtildi. Bu çerçevede, irticayı izlemek üzere kurulan Batı Çalışma Grubu gibi, Ekonomiyi İzleme Grubu oluşturulacak.

  TÜRKİYE, son dönemde yurtiçi ve yurtdışında yaşananan değişimler paralelinde önceliklerini ve tehdit algılamalarını yeniden belirliyor.

  Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne eklenmesi beklenen son çalışmaya göre, terör ve irticaya ek olarak ekonomik kriz, organize suçlar ve Türkiye'nin dış ülkelerdeki imajı-tanıtım eksikliği konuları da Türkiye'nin mücadelede en ön sıradaki hayati öncelikleri arasında yer alacak.

  Askeri ve diplomatik merkezlerin, ‘Üzerinde Hassasiyetle Durulması Gereken Öncelikler ve Tehditler’ başlığı altındaki çalışmasında, 5 konu Türkiye'nin önünde duran ana sorunlar olarak belirlendi. Son düzenleme de bunlar, daha önce mevcut irtica ve terörün yanısıra, ekonomik kriz, organize suçlar ile Türkiye'nin dışardaki imajı-tanıtım eksikliği olarak saptandı. Güvenilir kaynakların Hürriyet'e verdiği bilgiye göre, beş ana başlık Milli Güvenlik Kurulu'nun gündemine bu ay gelecek. Toplantıdaki görüş doğrultusunda, irtica ve teröre ek olarak getirilen diğer üç konu, Özel ve Ana Milli Güvenlik Siyaset Belgeleri'ne girecek.

  EKONOMİK KRİZ ALARMI

  Genelkurmay Başkanlığı'nda geçen ay sonunda yapılan bir toplantıda, Türkiye için ivedilikle çözüm bekleyen beş sorun içinde en önemli olanın ekonomik kriz olduğu görüşünde birleşildi. Komutanlar, ekonomik krizin incelenmesi gerektiğini belirttiler.

  Ekonomik krizle mücadelede devletin bütün kademelerinde hassasiyet gösterilmesi komutanlarca istenirken, özellikle yeni hükümetin, bütçenin çıkarılması ve Bankalar Kanunu'nun Meclis'ten geçirilmesi konularında üzerine büyük iş düştüğü kaydedildi.

  EÇG KURULUYOR

  Genelkurmay Başkanlığı'nda iki yıldan bu yana varolan Yüksek Enflasyonla Mücadele Grubu'nun geliştirilerek, Ekonomi Çalışma Grubu (EÇG) olarak düzenlenmesi yönünde de görüş birliğine varıldı.

  KIBRIS'TA DEĞİŞİKLİK

  Bu arada Özel Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nde yer alan Kıbrıs stratejisi de değiştirildi. Belgede, Kıbrıs sorununun çözümünün konfederasyonda yattığı ve bunun Türkiye tarafından topyekün desteklenmesi gerektiği ifadesine yer verildi.

  ÇETELERLE MÜCADELE BAŞARILI

  Yapılan askeri değerlendirmelerde, emniyetin son zamanlarda çetelerle mücadelede başarılı bir grafik çizdiği belirtildi.

  İRTİCAYA TAVİZ YOK

  Değerlendirmelerde, irtica ile mücadelede ise ordunun taviz vermeyeceğininin altı bir kez daha çizilirken, PKK terör örgütünün silahlı eylemlerinin bitme noktasına geldiği belirtildi. Ayrıca, Avrupa ülkelerinin Kürt sorununu uluslararası platforma çekme çabalarına karşı da uyanık olunması istendi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı