Gündem Haberleri

  BÇG küçültüldü

  Hürriyet Haber
  22.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, önceki gün hükümetinin 100'üncü günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısının ardından, Hürriyet Ankara Bürosu'nun kabine üyelerine verdiği resepsiyona katıldı. Yılmaz'ın, resepsiyonda Hürriyet'in yönetici, yazar ve muhabirleri ile yaptığı sohbet sırasında yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

  BÇG'NİN DURUMU

  Bugün varlığını sürdürüyor. Ancak eski konumunda değil. Artık illerdeki istihbarat faaliyetini kestiler. Kamu görevlileri hakkında rapor düzenlenmesi durdu. İllerden Genelkurmay'a bilgi akışı kesildi. Şu anda Genelkurmay içinde küçük bir birim olarak faaliyetini sürdürüyor. Ancak dediğim gibi, eski durumunda değil. Yalnızca Genelkurmay adına gelişmeleri izliyor ve Milli Güvenlik Kurulu'nun asker kanadına toplantı notları hazırlıyor.

  PARSADAN, ÇİLLER'İ BAĞLAR

  Örtülü ödenekten hükümetinin son günlerinde çektiği 500 milyar lirayı nereye harcağını Sayın Tansu Çiller'e ne biz, ne de yargı sorabiliyor. Örtülü ödenekle ilgili yasa buna izin vermiyor. Ama 5.5 milyarın örtülü ödenekle ilgili yasada belirtilen amaçlar dışında kullanıldığı tespit edildi. Yargının Selçuk Parsadan'ın örtülü ödeneği dolandırması ile ilgili verdiği mahkumiyet kararı, Sayın Tansu Çiller'i bağlar. Bu kararın Yargıtay tarafından onanması halinde, Sayın Çiller için sıkıntı verici bir dönem açılır. O da bunu bildiği için şimdilerde argümanını değiştirdi. Daha önce, 'Beni bağımsız yargı yargılasın' diyordu. Meclis'in kararının siyasi olacağını söylüyordu. Şimdi bakın 'Yargı bağımsız değil' diyor. Yargıya güvenmediğini söylüyor.

  1 KANAL SATILACAK

  TRT'nin elindeki kanallardan birini süre tahsisi yoluyla satmayı planlıyoruz. TRT'nin satışı şu an yasal olarak mümkün değil. Ancak süre tahsisi yoluyla bir kanalı özel kuruluşların kullanımına sunacağız.

  BANKACILIĞA VEDA

  Devlet bankalarının özelleştirilmesi ile ilgili sözümüzü unutmadık. Vakıfbank'ı ve İş Bankası'ndaki kamu payını satacağız. Bu iki bankayla ilgili sorun yok. Emlakbank'ı konut işinden hızla çekiyoruz. Emlakbank'ın, Emlak Konut'la ilişkisini keseceğiz. Ardından da her ikisinin ayrı ayrı özelleştirilmesi gündeme gelecek. Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi ise şimdilik mümkün değil. Ancak hükümet döneminin sonuna kadar, en geç 2000 yılına kadar devlet bankacılıktan çekilmiş olacak.

  İLK İŞ DOKUNULMAZLIK

  Meclis’in ilk işi dokunulmazlıklar olacak. Biz dokunulmazlık dosyalarının hepsine aynı gözle bakıyoruz. Bu siyasi bir pazarlık konusu değildir. Bu Meclis'in saygınlığının korunması konusudur. Bu yüzden de dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde oy kullanacağız. Dosyaların hepsi gelsin, hepsi bizim için birdir.

  AVRUPA BİZE OLUMLU

  Fransa'da gördüğüm ilgi Almanya'dakinden az değildi. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın Türkiye'ye yaklaşımı, en az Alman Başbakanı Kohl'ünki kadar ümit verici. Avrupa ile son derece olumlu bir noktadayız. Dış ilişkiler bir sorunlar yumağı haline gelmişti. Şimdi bunları birer birer çözüyoruz. Avrupa'da her gezimde son derece olumlu sinyaller alıyorum.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı