BBVA ilk çeyrekte 1.16 milyar Euro kâr etti, gücümüz Garanti’den dedi

Hürriyet Haber
08 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mayıs 2011 - 23:42

GARANTİ Bankası’nın yüzde 24.9 hissesini geçen mart ayında devralan İspanyol bankacılık devi BBVA, 2011’in ilk çeyreğinde 1.15 milyar Euro kâr açıkladı. BBVA’dan yapılan açıklamada, söz konusu kârın son 3 çeyreğin en yüksek seviyesi olduğu belirtilerek, “Garanti Bankası’nın hisselerini aldıktan sonra bankamızın sermaye yeterlilik oranı yüzde 8.9’a yükseldi” denildi.

BBVA’nın gelişmekte olan pazarlardaki genişlemesinin bankanın büyümesine katkı sağladığının altı çizilen açıklamada, “Türkiye pazarına girişimizle birlikte bankanın gelirlerinin yarısından fazlası Meksika, Güney Amerika ve Asya’daki gelişen pazarlardan sağlanacak” ifadelerine yer verildi.

Sürdürülebilir büyüme

BBVA’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve COO’su (Chief Operation Officer) Angel Cano, “Çeşitlendirilmiş faaliyet alanlarına dayalı başarılı iş modelimiz sayesinde büyümemizin dayanıklılığını ve gelirlerimizin sürekliliğini sağlıyoruz. Gelişen pazarlar grubun gelirleri içindeki büyümesine devam edecek” dedi. Ödenmeyen krediler ve varlıkların değer kaybına ilişkin verilerin 2009’dan bu yana en düşük değerlere ulaştığının kaydedildi açıklamada, en yüksek gelirin Meksika, Güney Amerika ve Asya’dan sağlandığı belirtildi. BBVA’nın, ilk çeyrek gelirlerinin 5.26 milyar Euro olduğu ve bunun da yüzde 52’sinin gelişen pazarlardan sağlandığı belirtildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı