ANKARA HABERLERİ

BBP lideri Destici'den Barzani'ye sert eleştiri

DHA
29 Haziran 2017 - 16:13Son Güncelleme : 29 Haziran 2017 - 16:13

BBP lideri Destici'den Barzani'ye sert eleştiri

DHA

Can Mert ŞİMŞEK, ANKARA (DHA)- BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Destici, “Barzani ateş olsa cürmü kadar yer yakar” dedi.

Haftalık düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunan Destici, "Barzani’nin açıkladığı 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumuna Türkiye’nin müsaade etmemesi gerekir ve etmeyeceğine yürekten inanıyoruz. Barzani bölgedeki diğer insanların ve devletlerin gözünü korkutmaya çalışıyor. 'Karşı çıkılırsa burada çok kan dökülür' diyor. Kan dökülebilir. Biz bu toprakları kanla aldık. Anadolu topraklarının her tarafı şehit kanları ile sulanmıştır. Dolayısıyla büyük Türk milletinin kandan korkacak hali yoktur. Barzani’ye çağrımız şudur ki; ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın. Bu hülyasından ve rüyasından da vazgeçmesi bölgenin güvenliği, istikrarı açısından, orada yaşayan Türk, Kürd ve Arab'ı ile herkes açısından daha doğru olduğuna inanıyoruz. Bu rüyadan vazgeçmesi gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

 “MÜSLÜMANLAR VE TÜRKLER AĞIR SOYKIRIMLARA UĞRADILAR”

Türk ve İslam dünyasında kan ve gözyaşının devam ettiğini ifade eden Destici, “Müslümanlar ve Türkler ağır soykırımlara uğradılar. Bunlardan biri de 22 yıl önce Srebrenitsa’da yaşandı. Ben bir kere daha Srebrenitsa şehitlerini rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun. Tabi 22 yıl oldu ve hala Avrupa da süren mahkemeler kararlarını yeni yeni vermeye açıklamaya başladılar. Hollanda temyiz mahkemesi Hollanda hükümetini bu Srebrenitsa’da Sırplar tarafından katledilen, şehit edilen soykırıma tabi tutulan Boşnak kardeşlerimizin öldürülmesinde sorumluluğu olduğuna karar verdi. Şimdi buradan biz BBP olarak seslenmek istiyoruz. Bunun yaptırımı ne olacak? Sadece tazminat mı olacak? Orada hayatını kaybeden 8 bin masum Boşnaklı'nın bunlara reva görülen bu zulmün karşılığı sadece yüzde 30 oranın da tazminat mı olacak? Bunların kabul edilmesi mümkün değildir. Hollanda hükümetine ve dönemin sorumlularına en ağır şekilde hukuk cezaları hapis cezaları verilmelidir. Bunlar uygulanmalıdır. Hollanda hükümeti çıkıp açıkça Bosna Hersek'ten ve Boşnak kardeşlerimizden özür dilemelidir. Hatasını kabul etmelidir” dedi.

 “SEÇİM KANUNUNUN DEMOKRATİKLEŞMESİNİ SAVUNDUK”

Destici, “Siyasi Partiler Yasasının ve Seçim Kanunu'nun demokratikleşmesini savunduk. Türkiye’nin nasıl bir seçim sistemine geçeceği kamuoyunda tartışılıyor. Bundan sonraki seçimler hangi sistemle yapılacak. Baraj olacak mı, olmayacak mı? Ön seçim gelecek mi? Bütün bunlar tartışılıyor. BBP 2001 yılında bunlara noktayı koymuş. 2001 yılında teklif ettiğimiz iki turlu ve ikinci turda siyasi partilerin seçimlerde yasal olarak iş birliği yapmasına imkân sağlayan ve baraj olmayan, daraltılmış bölge seçim sistemi bugün tartışılıyor. Hem tam olarak temsilde adalet sağlansın hem de siyasi istikrar sağlansın demişiz. Uyum sürecine katkı vermeye devam edeceğiz. Seçim sistemi önerimizi bir kere daha kamuoyu ile paylaşıyorum. Mutlaka barajsız bir seçim sistemi, milletvekili adaylarının ön seçimle belirlendiği bir seçim sistemi, siyasi partilerin yasal olarak iş birliği yapmasının önünün açıldığı bir seçim sistemi, propaganda imkânının eşit ve hazineden yapılan seçim yardımın adil olduğu bir seçim sistemine mutlaka ama mutlaka Türkiye’nin geçmesi gerekiyor. İster iki turlu ister tek turlu olsun ama iki turlusu kanaatimizce daha iyi sonuç verecektir. Siyasi partilerin yasal olarak iş birliği yapabildiği, daraltılmış bölge seçim sistemini biz BBP olarak teklif ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BBP lideri Destici'den Barzani'ye sert eleştiri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı