« Hürriyet.com.tr
MENÜ

BBC'den millilerimize büyük ilgi

2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan sporcularımız Aslı Çakır Alptekin ve Servet Tazegül, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin dünya servisine konuk oldu.

Aynur TATTERSALL/LONDRA DHA
SON GÜNCELLEME
Londra Olimpiyat Oyunları'nda atletizm kadınlar 1500 metrede altın madalya alan milli atlet Aslı Çakır Alptekin ve tekvando erkekler 68 kiloda altın madalya alan milli tekvandocu Servet Tazegül, Londra'dan ayrılmadan önce BBC'nin konuğu oldu. BBC'nin Regent Street'teki stüdyolarında gerçekleştirilen çekimlerde, milli sporcularımıza olimpiyat tecrübeleri ile ilgili sorular soruldu.

"SEYİRCİLER BENİ ŞOKE ETTİ"

Özellikle BBC İran servisinden Poneh Ghodosi, final maçında İranlı Mohammad Bagheri Motamed'i 9-6 yenerek altın madalyanın sahibi olan Servet'e bu başarısının sırrını sordu. Bugüne kadarki hiçbir karşılaşmada İranlı sporcunun Servet karşısında üstünlük sağlayamadığına dikkati çeken gazeteci, "Bizim sporcumuz seni zorladı mı? Mohammad'ın senin için zor bir rakip olduğunu düşünüyor musun?" sorusuna Servet, " Evet Mohammad benim her zaman en zor rakibim oldu, ama bugüne kadar hedeflediğim bazı teknikleri uygulayamadım. Her karşılaşmamız zorlu geçiyor, ama kendisi de çok başarılı bir sporcu" yanıtını verdi.

Alptekin ve Tazegül'e şampiyonlukları ve Türk sporcuların performanslarıyla ilgili de sorular yöneltildi. Tecrübeli gazeteci Ghodosi'nin sorularını yanıtlayan milliler, İstiklal Marşı'nı Londra'da okuttukları için yaşadıkları gururu ve 2016 Olimpiyatları'nda Türkiye'nin ne kadar iddialı olduğunu anlattılar.

Olimpiyatların organizasyonunu nasıl bulduğuyla ilgili kendisine yöneltilen soru üzerine milli tekvandocu Servet Tazegül, "Olimpiyat çok güzel organize olmuş. Sabah 9.00'da 12 bin kişinin bizi izlemeye geldiğini görmek beni şoke etti. Biz tekvandoda bu kadar seyirci görmeye alışık değiliz. Tüylerim diken diken oldu. Seyirciler kimi desteklerse desteklesin, tezahüratları beni motive etti" dedi.

Doğan Haber Ajansı Muhabiri Aynur Tattersall'un tecrümanlığını yaptığı mülakat 30 dakika sürdü. BBC dünya servisinin Türk sporcular için hazırladığı özel program, İran televizyonlarında da gösterildi. Yurt dışında ilk defa bir mülakata katıldıklarını ifade eden Alptekin ve Tazegül, BBC stüdyolarında çok güzel bir tecrübe yaşadıklarını ifade ederek, ülkemizi ve başarılarını anlatmaktan gurur duyduklarını söylediler.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler