Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BBC World, İslam'ı tartıştı

  DHA
  28 Temmuz 2007 - 11:07Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 11:07

  İNGİLİZ BBC World Televizyonu'nun önemli haber programı Newsnight'da, bu hafta ‘İslam’ tartışıldı. Ankormen Gavin Esler tarafından hazırlanan program, ‘İslam inancında bu inanca özel bir kriz mi var? İslam'da reform gerekli mi? Bazı kişiler tarafından İslam'da varolduğuna inanılan kriz, aslında batının politikalarına bir cevap mı? ABD gerçekten Ortadoğu'da barışı mı geliştirmeye çalışıyor. Eğer demokrasi bu sonuçları doğuruyorsa, İslam’da son dönemde varolduğu tartışılan krizin düzeltilmesinde, Batı’nın sorumluluğu ne olmalı?” soruları ile başladı.


  İslam'ı günümüzün en çok konuşulan konusu olarak tanımlayan Sunucu Esler, “İslam dünyada varolan Müslüman yoğunluklu 46 ülkenin yanında herkesi ilgilendiren bir konu. Yapılan araştırmalara göre, dünyadaki birçok Müslüman ülkesi atak altında olduğuna inanıyor” dedi.

  BBC İstanbul Muhabiri Sarah Rainsford'un Marmara Denizi manzaralı sunuşu ile başlayan programda, muhabir Türkiye değerlendirmesinde şunlara değindi:
  “Türkiye son 80 yıldır İslam ve devlet işlerini birbirinden ayırdı. Bu ülke katı biçimde laik. Bu onları modern ve demokratik yapıyor. Güçlü Türk ordusu laikliği tehlikede görüyor. Geçen hafta sonu yapılan seçimlerde her iki oydan birisini kazanan AKP, İslam ajandası olmadığını bir kez daha vurguladı. AKP, son 5 yıldır Türkiye'yi demokratikleştiren, AB yolunda ilerleten bir politika izledi. Bu Türkiye’nin İslam ülkeleri arasındaki eşsiz yerini pekiştiriyor.”

  “İslam’a Yolculuk” kitabının yazarı Akbar Ahmed de programda “Nasrallah ve Ahmedinejad yaşadıkları toplumların ekosu durumundalar. Haksız Batı’nın karşısında meydan okuyorlar” dedi.
  İngiltere'ye girişi yasak olan radikal din adamı Şeyh Ömer Bakri Muhammed ise, Beyrut'tan katıldığı programda, “İslam insanoğluna sunulmuş en mükemmel ve akılcı sistemdir. Osmanlı döneminde tüm dinlere mensup insanlar aynı topraklarda yaşadılar” demesi üzerine sunucu Esler, ‘Londra'yı bombalayan Müslümanlar cennete gidecek demiştiniz’ ifadesinde bulundu.

   Bunun üzerine Bakri Muhammed, “Bunlar Batı medyasının yalanları. Ben bunları söylemedim. O dönemde masum insanlar suçlandı. Ben ilk suçlananlardan birisiydim. Sizi ABD ve İngiltere’nin Ortadoğu politikalarını eleştirmeye davet ediyorum” dedi.

  İslam tarihinin de anlatıldığı programda, ara başlıklarla İslam'da bölünme, Batı'nın sorumlulukları konuları tartışıldı. Programa ayrıca Pakistan Eski Başbakanı Benazir Bhutto ve İslam bilgini Reza Aslan da katılarak görüşlerini bildirdi.

  FG(ST/İD)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı